Hiina suur probleem – triljonid dollarid maksmata arveid

 (33)
Hiina suur probleem – triljonid dollarid maksmata arveid
Hiina terasetööstusFoto: Scanpix/ Reuters

Hiina maadleb võlakoormaga, mis võib ulatuda umbes 30 triljoni dollarini. Ettevõtete võla suhe majanduse kogutoodangusse oli 2014. aastal 125% ja nüüd võib olla üle 150%, kirjutab ZeroHedge.

Mõnedes majandusharudes on muutnud võla teenindamine väga raskeks.

2015. aastal tegid Hiina ettevõtted 1,2 triljonit värsket võlga – et teenindada olemasolevaid võlakohustusi.

„Hiina ettevõtted ei suuda genereerida piisavalt rahavoogu, et teenindada võlga,“ kirjutas Bloomberg juba mullu novembris.

Pühapäeval avaldatud andmete kohaselt kulub mandri-Hiina ettevõtetel keskmiselt müügi eest raha laekumiseni 83 päeva. See on 17-aasta halvim tulemus ning topelt arenevate turgude keskmisega võrreldes. Nüüd kulub Hiina ettevõttel 50% kauem aega raha laekumiseni võrreldes viie aasta taguse ajaga. Tööstusettevõtted istuvad raha ootel 131 päeva.

„Üldiselt on üle 100 päevane müügi eest raha saamine ohumärk,“ ütles Grandeur Peak Global Advisorsi fondijuht Amy Sunderland Bloombergile.

Arenevate turgude keskmine rahalaekumine toimub 44 päevaga.

Hiina börsiettevõtete laekumata müügisummad ulatuvad 590 miljardi dollarini ületades Taiwani aastast kogutoodangut, võrdles Bloomberg. Tänavu on ettevõtete pankrotikasvuks on prognoositud 20%. Üha enam Hiina ettevõteid on ebameedliva valiku ees – kas pikendada potentsiaalselt maksejõuetute ettevõtete krediteerimist või lõpetada neile müük ja kogeda müügi kukkumist.