Hiinlased protestivad Apple, KFC ja teiste USA firmade vastu ootamatul põhjusel

 (4)
Starbucks
StarbucksFoto: RALPH ORLOWSKI, Reuters/Scanpix

Pärast seda kui rahvusvaheline kohus hääletas maha Hiina territoriaalsed nõudmised Lõuna-Hiina merel on Pekingis kuulda meeleavaldajaid karjumas Ameerika päritolu kiirtoidukettide ees.

Grupp protestijaid seisis 15. juulil KFC toidukoha ees ning nõudis USA, Jaapani ja Lõuna-Korea kaupade boikoteerimist. Nende plakatitel seisid kirjad „Armasta meie Hiina rahvast!“

Protestijad ütlesid, et nad läksid tänavatele näitamaks oma meelepaha Haagi alalise vahekohtu otsuse vastu, kus seisis, et Hiina nõudmised priikonnale on õigustühised. Hiina võimud on nimetanud otsust farsiks, vahenda MarketWatch.

Sarnased protestiaktsioonid leidsid aset vähemalt üheteistkümnes linnas ja maakohas. Vaatamata politsei hoiatustele läksid meeleavaldajad tänavatele nõudes, et KFC ja McDonald’s Corp lahkuksid riigist. Samuti protestisid nad Apple ning Starbucks-i vastu.

Seotud lood:

Siiski möödusid meeleavaldused rahulikult ning kedagi ei arreteeritud. Kuid Hiina seaduse kohaselt peavad organiseeritud avalikud protestid saama politsei heakskiidu, kuid ei ole selge, kas politsei andis nendele aktsioonidele nõusoleku.

On oletatud, et võimud siiski luba ei andnud, mis tähendaks, et protestid olid ebaseaduslikud ning karistatavad.

Lisaks levib arvamus, et sääraste protestiaktsioonide näol ei ole tegu patriotismi, vaid ksenofoobia ilmingutega.