Hollandi valitsus tahab viia endise kriisipanga börsile


Hollandi valitsus tahab viia endise kriisipanga börsile
ABN AmroFoto: Scanpix/ Reuters

Hollandi valitsus teatas täna, et ABN Amro panga aktsiapakkumisega on plaanis kaasata 4,3 miljardit eurot. Aktsiate avaliku pakkumise järel noteeritakse aktsiad börsil, kirjutab The New York Times.

Valitsus teatas, et müüb kuni 23% pangast, et saada osaliselt tagasi kümneid miljardeid eurosid, mis kulusid seitse aasta tagasi panga päästmisele.

Valitsusele kuuluv valdusfirma NL Financial Investments pakub 188 miljonit aktsiat hinnaga 16-20 eurot. Kõrgem hinna pealt teeks see panga väärtuseks 18,8 miljardit eurot.

Pank loodab, et aktsiatega saab teha Amsterdami börsil tehinguid juba 20. novembril.

Pakkumise järel kuulub 77% pangast Hollandi valitsusele.

Royal Bank of Scotland, Banco Santander ja Belgia pank Fortis ostsid kamba peale ära ABN Amro Holdingsi, mis jagati ostjate vahel meelepärasteks tükkideks.

Fortise Hollandi varad ja ABN Amro Belgia varad natsionaliseeriti riikide poolt 2008. aasta finantskriisi ajal. Hollandi valitsusele läks see maksma 21 miljardit eurot. Panga häving tõi kaasa tuhandete töökohtade kadumise.

Panga läinud aasta kasum ilma mõnede tulude ja kuludeta oli 1,55 miljardit eurot. 2013. aastal oli kasum 752 miljonit eurot.