HOMSES ÄRILEHES: Kas geniaalne äriidee või pöörane maksupettus?

 (36)
Tallinna prügila, ladestusala koldetuhk
Tallinna prügila, ladestusala koldetuhkFoto: Kadri Paas

Tallinna keskerakondlikule linnavõimule kuuluv Jõelähtme prügila võlgneb riigile tubli selgituse, ja mitte ainult, sest on lubadeta "ehitanud" Iru prügipõletusjaama tuhast nõlvasid. Seejuures ei ole linnaprügilal õigust tuhka ehitusmaterjalina kasutada.

Ärileht käis Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse, lihtsamalt öeldes Tallinna linnaprügila, jäätmete ladestusala aia taga möödunud neljapäeval. Öösel oli läinud sulaks ja suurema osa lumest tuhast ehitatud ja tasandatud nõlvadelt ära sulatanud. Parasjagu valas üks veoauto nõlvale järjekordse laadungi veel auravat koldetuhka. Just nõlvale, mitte laoplatsile, kuigi prügila võib tuha panna ainult ladustamisplatsile.

Eesti Energiale kuuluv Iru prügipõletusjaam annab iga jumala päev Tallinna prügilale üle umbes 250 tonni koldetuhka. Koldetuhk sisaldab ka raskemetalle, kuid on siiski ohutum, kui lendtuhk, mida Eesti Energia laseb viia Soome.

Sellest, kui palju on Eesti Energia maksnud Tallinna linnaprügilale tuha vastuvõtmise eest ja kui palju on Tallinna linnaprügila jätnud riigile makse tasumata, saate pikemalt lugeda juba homsest Ärilehest!