Iga töökoht polegi oluline: Harta 12 üks autoreid räägib, miks

 (47)
Tarmo Jüristo
Tarmo JüristoFoto: Ilmar Saabas

Publitsist Tarmo Jüristo ütles sotsiaaldemokraatide mõttehommikul, et Eestis on võimalik alampalka tõsta küll, ilma et see majandusele halvasti mõjuks.

"Alampalk ja keskmine palk ei ole omavahel jäigalt seotud. Võrreldes teiste arenenud riikidega on Eestis alampalga ja keskmise palga suhe üsna kehvas seisus. See tähendab, et Eestis on alampalga ja keskmise palga vahe suhtelisel skaalal laiem kui kellelgi teisel, välja arvatud Mehhikol. See annab põhjust arvata, et Eestis on võimalik alampalka tõsta, ilma et see tooks kaasa apokalüpsise kogu majanduses," ütles Jüristo.

Samas arvab Jüristo, et alampalga tõstmine võib kaasa tuua mõne üksiku sektori konkurentsivõimetuse. "See võib ehk tõesti tähendada, et näiteks kümne aasta pärast pole Eestis enam tekstiilitööstust. Ütleksin selle kohta ka nii, et meil pole enam ka kunagist suurt suhkruvatitööstust ning sellest pole ka midagi majandusele juhtunud. Sellised muutused on mingis mõttes paratamatud. Samas tuleks meil ühel hetkel mõelda, et võib-olla peaksimegi tahtma, et meie majanduse struktuur muutuks ning oleks teistsugune," sõnas Jüristo.