Iirimaa majanduslangus võib osutuda sümboolseks

 (2)
Iirimaa majanduslangus võib osutuda sümboolseks
Iirimaa 1-eurone müntFoto: Scanpix/ Panther Media

Kui pandeemia liikumispiiranguid õnnestub vältida, võib tänavuseks Iirimaa majanduslanguseks kujuneda vaid 0,4 protsenti, prognoosis Iiri keskpank.

Varem prognoosis keskpank Iirimaale selleks aastaks ebaühtlast ja osalist majanduse taastumist ning 9 protsendist majanduslangust. Iirimaa eksport on aga osutunud kardetust tugevamaks, iseäranis suurte rahvusvaheliste ettevõtete näol.

Siseriiklik nõudlus peaks aga isegi positiivse stsenaariumi korral tänavu langema 7,1 protsenti. Tulevaks aastaks prognoositakse varem oodatust väiksemat ehk 3,4 protsendist majanduskasvu. Selle põhipõhjuseks on keskpanga eeldus, et brexiti kaubanduslepet ei saavutata, kirjutas Reuters.

Uue halvima stsenaariumi kohaselt langeb tänavu majandus 1,1 protsenti ja tuleval aastal 0,3 protsenti. Selle eelduseks on valitsuse meetmed, mille kehtestamisest esmaspäeval loobuti. Kuigi Iirimaa tervishoiu tippametnik nõudis valitsuselt esmaspäeval koroonaviiruse teise laine ohjeldamiseks riigis kolmeks nädalaks ühest krahvkonnast teise sõidupiiranguid ja restoranides söömise keelamist, keeldus valitsus neid meetmeid kehtestamast.