Ilma brittideta on vabakaubanduslepe ameeriklaste jaoks võlu kaotanud

 (17)
Ilma brittideta on vabakaubanduslepe ameeriklaste jaoks võlu kaotanud
YES WE CAN! Vabakaubandusleppe vastased nõuavad kõneluste peatamist sama hüüdlausega, millega tuli USAs võimule Barack Obama.Reuters/Scanpics

Peale Ühendkuningriigi elanike otsust Euroopa Liidust lahkuda ei tundu USA ja EL vaheline vabakaubanduslepe ameeriklastele enam nõnda ahvatlev, kirjutab Frankfurter Allgemeine.

Neljapäeval teatas USA kaubandusesindaja Michael Froman, et Ühendkuningriik oli „väga oluline osa Euroopa Liidust“ ja oli „arvestatav osa sellest, mis tegi TTIP ligitõmbavaks“. Fromani sõnul mõjutab maailma suuruselt viienda majanduse „valemist eemaldamine“ ka TTIP väärtust. Ühendriikide Suurbritanniasse eksporditud kaubad moodustavad 25% kogu ekspordist Euroopa Liitu.

USA on praegu tihedas kontaktis Ühendkuningriigiga, et selgitada välja tulevase kaubandussuhte üldised tingimused. Fromani kinnitusel soovib USA säilitada ja süvendada lähedasi suhteid.

Euroopa Komisjon ja USA valitsus on alates 2013. aastast püüdnud vabakaubandusleppe tingimustes lõplikult kokku leppida. Täna jõuab lõpule taas üks läbirääkimiste etapp.

Vabakaubandusleppe TTIP (Atlandi-ülene kaubandus- ja investeerimispartnerlus) eesmärgiks on vähendada tariife ja turubarjääre Atlandi-üleses kaubanduses. Kriitikud leiavad, et lepe vähendab Euroopa tarbijate õigusi, kaupade kvaliteeti ja võimalusi keskkonnakaitseks.