Iraan ähvardab OPECi toodangu suurendamise kokkuleppe kihva keerata


Iraani naftaminister Bijan Zanganeh OPECi kohtumise eel Viinis hotelli saabumas.
Iraani naftaminister Bijan Zanganeh OPECi kohtumise eel Viinis hotelli saabumas. Foto: Scanpix, REUTERS

Iraan ähvardas eile naftatootjate kartelli naftatootmise suurendamise kokkuleppe nurjata, kui riigi naftaminister tõdes, et lahkhelid Saudi Araabia ja Venemaaga suurenevad.

Iraani naftaminister Bijan Zanganeh tunnistas Briti majanduslehele Financial Times, et arutelud „ei olnud head“ ning ta lahkus eile õhtul osalejate tehniliselt nõupidamiselt. See viitab, et OPEC on tootmise suurendamise kokkuleppest, mis peaks langetatama täna ministrite formaalsel kogunemisel.

Saudi Araabia ja Venemaa (kes küll ei kuulu ametlikult OPECisse) soovivad tootmist suurendada, et kiiret hinnatõusu ohjeldada. Toornafta hind kerkis vahepeal juba 80 dollarini barrelist ehk viimase aastaga juba 50%.

Hinnatõus on osaliselt põhjustatud USA otsusest Iraaniaga tuumalepe lõpetada ning riigi naftatööstuse suhtes taas sanktsioonid rakendada. Samuti on riigi poliitilise kriisi tõttu vähenenud tootmine Venetsueelas.

OPECi senised tootmise kärpimise piiramise kokkulepped aeguvad selle aasta lõpus.

Viinis kogunevate naftaootjate esialgne kokkulepe on, et tootmist suurendatakse 1 miljoni barreli võrra päevas. Danske Marketsi analüütikud tõdevad klientidele saadetud ülevaates, et tõenäoline tegelik suurendamine võiks olla 600 000 barreli võrra päevas.
Samas märgivad ka nemad, et Iraani eilseõhtune lahkumine võib muuta kokkuleppe saavutamise keerukaks.