Iraan: kui Allah tahab, tõuseb nafta hind 55 dollarini

 (22)
Iraan: kui Allah tahab, tõuseb nafta hind 55 dollarini
Iraani naftaterminal Kharki saarel Pärsia lahes.STR / AFP / Scanpix

Iraani naftaminister Bijan Zanganeh avaldas enne novembri lõpus toimuvad OPECi tippkohtumist optimismi, rääkides riigitelevisioonis, et tootmismahu kokkuleppesse ka blokiväliseid osapooli kaasates võib naftabarreli hind kuni 55 dollarini tõusta.

Naftat eksportivate riikide organisatsioon OPEC kohtub 30. novembril Viinis, kus tähtsaima küsimusena arutatakse toodangumahule lae seadmist. Varem tootmise kärpimist vastustanud Iraan on viimaste andmete põhjal samuti protsessi kaasatud.

"Saame positiivseid signaale, mis suurendavad kohtumisel kokkuleppeni jõudmise võimalust. Olen olukorra suhtes optimistlik," ütles Zanganeh telefoniintervjuus Iraani televisiooni uudistele.

"Usun, et kui jõuame kokkuleppele, kui Allah annab, tõuseb hind kiiresti üle 50 dollari barrel. Kui mitte-OPECi tootjad ka koostööd teevad, pole ka 55 dollarit barrelist käeulatusest väljas," vahendas ministri sõnu Reuters.

OPECi Iraanile esialgse plaani kohaselt määratud tootmismahtu 3,92 miljonit barrelit päevas kommenteeris Zanganeh: "Me pole kokkuleppele jõudnud. Oleme oma seisukohta väljendanud ning ootame võimalust seda tutvustada."

Päev varem rääkisid mitu OPECi allikat uudisteagentuurile, et mitu organisatsiooni liiget on väljendanud valmisolekut pakkuda Iraanile suurt paindlikkust tootmismahus, et kokkulepe ikka teoks saaks. Sestap on kokkuleppe sõlmimise šansid ka mõnevõrra tõusnud ning ka naftaturud on sellele reageerinud: nädala viimasel kauplemispäeval tõusid nii Põhjamere Brenti barrel kui ka USA WTI barrel mõnekümne sendi võrra, vastavalt hindadeni 46,86 ja 45,69 dollarit.