Jaekaupmehed viitavad ravimimüügi vabastamisel Leedu näitele

 (8)
Kai RealoFoto: Taavi Sepp

Eesti võiks vaadata apteegituru korraldamisel teiste riikide kogemuse, näiteks aasta algusest käsimüügiravimid poodidesse lubanud Leedu poole, ütles Circle K Eesti peadirektor ja Kaupmeeste Liidu esindaja Kai Realo ETV hommikuprogrammis, kirjutab ERRi uudisteportaal.

Leedu vabastas ravimituru selle aasta 1. jaanuarist. "Leedu kolleeg ütles, et neil pole olnud ühtegi [negatiivset] juhtumit, mis lubaks selle otsuse hinnata veaks," rääkis Realo. Leedus on käsimüügiravimid näiteks Circle K tanklates müügil kindlate reeglite ja piirangutega. Neid ei müüda saalist, vaid ainult üle leti, ostja küsimise peale.

Samuti on piiratud müüdavad kogused ja valik. "10 tabletti ühes karbis ja mitte riiulist," selgitas Realo. "Alates 16 aastast." Eesti on tema sõnul üks väheseid riike, kes nii rangelt ravimite jaemüüki piirab. Samas ei osanud Realo öelda, kas Leedus on ravimid tarbijate jaoks odavamaks läinud.

Kaupmeeste Liit on käimasoleva apteegireformi ümbertegemise mõjutamiseks saatnud sotsiaalministeeriumile oma pöördumise ning on valmis muutuste väljatöötamises osalema. Arutatud on ka käsimüügiravimite lubamist tavapoodidesse, kuid see ettepanek tõenäoliselt toetust ei leia.

Loe lähemalt ERRi uudisteportaalist.