Jah, naised saavutavad üks hetk meestega sama palgataseme – 202 aasta pärast!

 (116)
Sooline palgalõhe on ka Eestis suureks teemaks, selle suurus oli 2016. aastal 25,3%.
Sooline palgalõhe on ka Eestis suureks teemaks, selle suurus oli 2016. aastal 25,3%.Foto: Rauno Volmar

Kuigi soolise võrdõiguslikkuse osas on üleilmselt mõningaid edusamme saavutatud, ütleb Maailma Majandusfoorum (WEF), et selleks, et meeste-naiste palgalõhe lõpuks seljatatud saaks, kulub tänaste muutuste tempo juures 202 aastat.

WEFi täna avalikustatud uuringu kohaselt on üleüldine sooline ebavõrdsus poliitika, tööelu, hariduse ja tervise valdkondades paranenud aastaga vähem kui 0,1 protsenti, mistõttu täieliku võrdsus saavutamiseks läheb 108 aastat, vahendab Bloomberg.

Samas palgavahel on pikem tee minna, see jääb uuringu koostajate hinnangul valdkonnaks, kus võrdsuse saavutamine meeste ja naiste vahel võtab enim aega. Muutused küll leiavad aset, kuid väga aeglases tempos.

„Täna ei ole maailmas ühtegi riiki, kes on saavutanud täieliku võrdõiguslikkuse. See on üleilmne probleem, mis mõjutab naisi erinevates eluvaldkondades,” märkis ÜRO naisteorganisatsiooni regionaaldirektor Anna-Karin Jatfors. Ta märkis, et „202 aastat on liiga pikk aeg”, et oodata soolise palgalõhe kadumist.

WEFi sõnul on naiste olukord kõige ebavõrdsem Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas. Ainult 34% naistest töötavad juhtivkohtadel, üleilmselt saavad naised keskmiselt 63% vähem palka kui mehed. Parima tulemuse on seni suutnud palgalõhe vähendamisel teha Island, kes on viimased kümme aastat seda trendi juhtinud.