Jälle häda: vihmased ilmad võivad nullida viljakasvatajate hea saagi

 (20)
Põllud on vee all
Põllud on vee allFoto: Anni Õnneleid

Võrreldes mulluse põuaaastaga on tänavune teraviljasaak väga hea, kuid pidev vihmasadu võib põllumehe rõõmu rikkuda. Kui ka vilja kuivalt kätte saaks, ei looda põllumehed suurtele kasumitele, sest vilja turuhinnad on võrreldes mullusega tuntavalt kukkunud, vahendab ERR. Kuid isegi kui vilja põllult kuivalt koristatud saaks, ei tähendaks see põllumehele ülisuuri kasumeid.

Harjumaal Kose vallas teraviljakasvatusega tegeleva Patermaa talu peremees Aare Viira näitab nisupõllu ääres, et vili on valmis ja ootab koristamist, kuid vihmase ilma tõttu ei saa põllule minna. Vaja oleks paari päikeselist ja kuiva päeva. Viira on mõõtnud, et tema juures on augustikuu jooksul taevast alla tulnud juba 93 millimeetrit vett.

Võrreldes eelmise aasta põuaga on saak põllul tänavu muidugi hea - vähemalt poole rohkem kui mullu - kuid küsimus ongi, kuidas see põllult kätte saada. Mingit katastroofi Viira sõnul ei ole, aga tõsi on see, et ilm on põllumehele kõige suurem sõber ja vaenlane.

Harjumaal Jõelähtme vallas teravilja kasvatav kunagine põllumajandusministeeriumi asekantsler ja endine statistikaameti juht Andres Oopkaup ütleb, et tema on oma põldudelt seni saanud kolmandiku koristatud ja saagikus on tõesti hea.

Kuid isegi kui vilja põllult kuivalt koristatud saaks, ei tähendaks see põllumehele ülisuuri kasumeid. Kui eelmisel aastal olid viljasaagid põua tõttu nigelad ka mujal Euroopas ning Ukrainas ja Venemaal, olid viljahinnad kõrgemad. Tänavu on hinnad tunduvalt langenud.

Loe pikemalt ERR-ist.