Juncker: ESM-i nõukogu koguneb 8. oktoobril

 (3)
Jean-Claude Juncker
Jean-Claude JunckerReuters/Scanpix

Euroala rahandusministreid ühendava eurogrupi juht, Luksemburgi peaminister Jean-Claude Juncker, ütles et Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) nõukogu koguneb 8. oktoobril.

"Kavatsen ESM-i nõukogu kokku kutsuda eurogrupi kohtumise ajaks 8. oktoobril Luxembourg'is," ütles Juncker, vahendas BNS.

ESM-i nõukogu juhib kava kohaselt eurogrupi juht ja iga mehhanismiga liitunud riik määrab sinna oma esindaja. Eestit hakkaks kava kohaselt nõukogus esindama rahandusminister Jürgen Ligi.

ESM-i peakontor hakkaks kava kohaselt asuma Luxembourg'is.

Saksamaa konstitutsioonikohus otsustas kolmapäeval, et Saksamaa ühinemine ESM-iga on põhiseaduspärane. Kohtu otsuse kohaselt peab Saksamaa parlament riigi osaluse suurenemise ESM-is tulevikus iga kord heaks kiitma. Ühtlasi tunnistas kohus põhiseaduspäraseks 25 Euroopa Liidu liikmesriigi omavahel sõlmitud fiskaalleppe.

Otsus tähendab, et Saksamaa liidupresident Joachim Gauck võib riigi ESM-iga ühinemise lepingu ratifitseerimise seaduse välja kuulutada.

Kohtu otsusel ei tohi Saksamaa kohustused ESM-is ületada riigi osa mehhanismi kapitalis ehk praegu 190 miljardit eurot. Saksamaa osa ESM-i kapitalis on ligikaudu veerand kogu päästefondi kapitalist. Saksamaa kohustusi saab sellest suuremaks teha ainult Saksamaa parlamendi otsese loaga. Mõlemat parlamendi koda, nii otse valitud alamkoda kui ka liidumaid esindavat ülemkoda, tuleb kohtu otsuse järgi "täielikult informeerida".

Seotud lood:

ESM-i käivitamine nõuab, et selle ratifitseeriksid riigid, mis panustavad 90 protsenti selle kapitalist, mis tähendab, et ilma Saksamaata ei ole see võimalik. ESM-i kogumaht on 500 miljardit eurot, see on kavandatud asendama euroala ajutist Euroopa Finantsstabiilsuse Fondi (EFSF).

Kava kohaselt pidanuks ESM käivituma 1. juulil, kuid tänavu juulis lükkas Saksamaa konstitutsioonikohus otsuse tegemise kahe kuu jagu edasi.