Juncker: ESM võib tööle hakata oktoobri lõpus


Juncker: ESM võib tööle hakata oktoobri lõpus
Reuters/Scanpix

Euroala rahandusministrite eurogrupi juht Jean-Claude Juncker ütles reedel, et Euroopa Stabiilsusmehhanism (ESM) võib tööle hakata oktoobri lõpus.

Juncker teatas kolmapäeval, et kavatseb ESM-i nõukogu kokku kutsuda eurogrupi kohtumise ajaks 8. oktoobril Luxembourgis. ESM-i nõukogu juhib kava kohaselt eurogrupi juht ja iga mehhanismiga liitunud riik määrab sinna oma esindaja. Eestit hakkaks kava kohaselt nõukogus esindama rahandusminister Jürgen Ligi.

ESM-i peakontor hakkaks kava kohaselt asuma Luxembourg'is, vahendas BNS.

Saksamaa konstitutsioonikohus otsustas kolmapäeval, et Saksamaa ühinemine ESM-iga on põhiseaduspärane. Kohtu otsuse kohaselt peab Saksamaa parlament riigi osaluse suurenemise ESM-is tulevikus iga kord heaks kiitma. Ühtlasi tunnistas kohus põhiseaduspäraseks 25 Euroopa Liidu liikmesriigi omavahel sõlmitud fiskaalleppe.

Saksamaa liidupresident Joachim Gauck on nüüdseks ESM-iga ühinemise lepingu ratifitseerimise seaduse välja kuulutanud.

ESM-i käivitamine nõuab, et selle ratifitseeriksid riigid, mis panustavad 90 protsenti selle kapitalist, mis tähendab, et ilma Saksamaata ei olnud see võimalik. ESM-i kogumaht on 500 miljardit eurot, see on kavandatud asendama euroala ajutist Euroopa Finantsstabiilsuse Fondi (EFSF).

Kava kohaselt pidanuks ESM käivituma 1. juulil, kuid tänavu juulis lükkas Saksamaa konstitutsioonikohus otsuse tegemise kahe kuu jagu edasi.