Jurist rahvastikuregistri skandaalist: jääb mulje, et kasutajate mugavust peeti tähtsamaks kui isikuandmete kaitset

 (13)
Urmas Kukk.
Urmas Kukk.Foto: Karin Kaljuläte

Jääb mulje, et seda süsteemi üles ehitades peeti kasutajate mugavust tähtsamaks kui isikuandmete kaitse nõudeid, ütles Urmas Kukk, advokaadibüroo Turnstone vandeadvokaat ja andmekaitse inspektsiooni endine peadirektor

Urmas Kukk:

Päringute tegemise ja nendele vastamise kord ei vasta isegi mitte isikuandmete kaitse seaduse nõuetele, rääkimata 26. mail 2018 jõustuvast andmekaitse üldmäärusest.

Praegu jääb arusaamatuks, miks iga päringu puhul tehakse automaatpäring rahvastikuregistrisse. Täiesti seadusvastane on aga olukord, kus automaatvastusesse lisatakse andmed isiku kohta, kelle kohta päringut ei tehtud.'

Töötukassa ning tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse vastustest on selge, et kõnealuste päringute järele puudus igasugune vajadus.

Praegu jääb mulje, et seda süsteemi üles ehitades peeti kasutajate mugavust tähtsamaks kui isikuandmete kaitse nõudeid. Andmekaitse üldmäärus aga näeb selgelt ette: kõigepealt isikuandmete kaitse nõuete rakendamine ja alles teisena andmekogude kasutajate mugavus. Seega tuleb asjaomastel üle vaadata, kuidas riigi infosüsteem vastab isikuandmete kaitse nõuetele.