Ka Saaremaa metsseal leiti seakatk

 (14)
Ka Saaremaa metsseal leiti seakatk
MetssigaFoto: Ardo Kaljuvee

Sel nädalal Saaremaa jahimeeste leitud metsseakorjuselt vőetud proovide tulemus osutus laboris sigade Aafrika katkule positiivseks, teatas veterinaar- ja toiduamet (VTA).

"See positiivne leid tähendab, et seakatk on nüüd ka Saaremaa metsa levinud. See omakorda toob kaasa järelevalvesüsteemi muutumise, kuna edaspidi uuritakse kőiki kütitud metssigu ning tehakse pidevat seiret taudistunud ala kodusigade hulgas," ütles VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda.

Siiani vőeti Saaremaal proove kahelt protsendilt kütitud metssigadelt. Seni pole metssigadelt saartel sigade Aafrika katku tuvastatud.

Metsseakorjuse leidsid jahimehed kolmapäeval Sakla külas asuvast seakatkuga nakatunud seafarmist mőne kilomeetri kauguselt.

Sigade Aafrika katku nakatunud metssiga tähendab Kalda sőnul seda, et ka Saaremaal hakkavad kehtima piirangud vastavalt kehtestatavatele tsoonidele.

"Saaremaal tuleb nüüd veelgi hoolikamalt järgida bioohutusmeetmeid metsas, eriti jahimeestel, et vältida viiruse levikut nii metsas kui metsast välja," ütles Kalda. Nakkusohtlikuks loetakse nii surnult leitud kui kütitud potentsiaalselt viirust kandvaid metssigu, nende sisikondi, nahka ja nende eritistega kokkupuutunud materjali.

Sel aastal on Eestis sigade Aafrika katku diagnoositud 1044 metsseal, neist 440 on kütitud ja 604 on leitud lőpnuna (23. augusti seisuga).

VTA teatel tuleb kõigist surnult leitud metssigadest teavitada kohalikku veterinaarkeskust. Kőik riskipiirkondades kütitud metssead peavad olema uuritud seakatku välistamiseks. Positiivse uurimistulemuse korral tuleb metssearümp kohapeal matta vői toimetada selleks ettenähtud konteinerisse ning kőik sellega kokkupuutunud pinnad ja materjalid puhastada ning desinfitseerida.