Kaheksa põhjust, miks WTO tuleviku suhtes on põhjust olla optimistlik

 (20)
Riigikogu infotund
Riigikogu infotundFoto: Priit Simson

Kuigi Eesti väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo jäi eile Riigikogu infotunnis hätta maailma kaubandusorganisatsiooni WTO ja USA-Hiina kaubandussõja teemal küsimustele vastmisega, märkides, et USA on lahkunud WTOst ja siis, et õigemini WTO ühing lakkab paari kuu pärast töötamast. WTO peasekretär Alan Wolff oli märtsis Harvadis esinedes organisatsiooni tuleviku suhtes optimistlik.

Optimismi põhjusena tõi Wolff välja kaheksa põhjust, kirjutas Havard Law Today.

  1. Enamus maailmakaubandusest toimub vastavalt WTO reeglitele, millega liikmed on nõustunud. Ta märkis, et kergekäeline rahvusvaheliste lepete tühistamine kujutab endast süsteemset riski. Ta viitas paar korda USA presidendile Donald Trumpile.

  2. Maailmakaubandus kasvab, mitte ei kahane. Samas on maailma kaubanduse kasvukiirus kahanemas.

  3. 164st WTO liikmesriigist pole keegi otsustanud organisatsioonist lahkuda. Wolff lausus, et samas ei saa Trumpi sellekohast Twitteri säutsu ka päriselt ignoreerida.

  4. WTO komiteede töö kiireneb. Samas on see jätkuvalt aeglane ja kaugel täiuslikust.

  5. WTO liikmete seas on domineerivaks teemaks organisatsiooni tugevdamine, mitte nõrgendamine.

  6. Seotud lood:

    Pole ainsatki liiget, kes oleks teatanud, et nad soovivad WTO vaidluste ja lahendite süsteemi kaotada. Samas valitsevad väga suured erimeelsused USA, Euroopa Liidu ja teiste liikmete vahel.

  7. Konfliktiriigid näevad mitmepoolset väliskaubandussüsteemi teena rahule ja stabiilsusele, nagu seda nähti 1947. aastal. See on ka kõige suurem põhjus olla optimistlik.

  8. Riikidel on parim tee oma huvide kaitseks läbi WTO liikmelisuse.