Kaljuvee: Eesti Energia peab jääma riigile

 (13)
Kaljuvee: Eesti Energia peab jääma riigile
Päevaleht/Pressifoto, Rene Suurkaev

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Lembit Kaljuvee ütles, et Isamaa ja Res Publica Liidu esimehe Mart Laari kava viia Eesti Energia börsile on Eesti riigile kahjulik.

„Laar tahab müüa strateegilist ettevõtet,“ tõdes Kaljuvee erakonna pressiesindaja teatel. „See on Eesti riigi iseseisvuse küsimus. Pealegi ei ole turu madalseisus võimalik saada parimat hinda.“ Kaljuvee ütles, et Eesti Energia börsile viimine tähendaks jälle tähelepanu hajutamist üldistelt energeetikaprobleemidelt.

„Kindlasti pole see börsile minek mingi pääsetee;“ märkis Kaljuvee. „Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium eesotsas minister Juhan Partsiga peaks energeetika poliitika enda ajada võtma. Majandusettevõttele tuleb jätta talle kohased ülesanded. Kui administratiivstruktuuride ja reaalsete investeeringute tarbeks on vaja vahendeid, siis võiks kaaluda Narva Elektrijaamade vana õlitehase ja uue tehase projekti müüki. Niigi on tänaseks suurem osa põlevkiviõlitööstusest erastatud. Eesti Energia jääks tegutsema põlevkivielektri müügi ja jaotusega.“

Kaljuvee ütles, et riigile kuuluv aktsiaselts Eesti Põlevkivi aga kaevandaks kogu põlevkivi, müües seda nii elektri- kui ka õlitootjatele.

„Tahan siinkohal rõhutada, et põlevkivienergeetika ja põlevkivikeemia peaksid toimima eraldi, olema iseseisvad turul toimivad majandusüksused,“ selgitas ta. „See tagaks normaalse konkurentsi. Ettevõtted areneksid, toodaksid kasumit ja riigil oleks jälle keda maksustada.“