Karmen Turk: Google'ist andmete eemaldamine kirjutab ajalugu ümber

 (9)
Karmen Turk
Karmen Turk, advokaatFoto: Tiit Blaat

Tamme Otsmann Ruus Vabamets vandeadvokaadi Karmen Turki sõnul võidavad andmete eemaldamise kohustusest kahtlemata need eraisikud, kes varem ei olnud teadlikud andmete eemaldamise võimalusest või kelle taotlusi andmete eemaldamiseks polnud internetiteenuse osutajad seni rahuldanud.

„Kaotajaks on kindlasti Google, kellele on laekunud kümneid tuhandeid taotlusi, ja ka meedia, kelle artiklid ei ole enam otsingumootori kaudu levitatavad,” ütles ta. Ühtlasi arvab ta, et meedia laiemalt jääb kohtuotsusest puutumata.

Turk juhib tähelepanu sellele, et suurim oht, mis eemaldamisõigusega võib kaasneda, peitub võimalikus ajaloo ümberkirjutamises ja väljendusvabaduse piiramises, mis hõlmab ka õigust infot saada.

„Interneti otsingumootoril on kaks olulist rolli – anda algoritmi alusel neutraalselt ja objektiivselt vasted otsingukriteeriumidele. Internet kannab täiendavalt mahuka, tasuta ja kergesti kättesaadava arhiivi rolli, nüüd kajastab see arhiiv aga ajalugu järjest enam ebatõeselt,” rääkis Turk.

Ta nõustub, et isikul peab olema õigus nõuda enda kohta avaldatud ebatõeste väidete või kohatute hinnangute eemaldamist internetist, kuid tal ei tohiks olla õigust nõuda eemaldamist muudel alustel – näiteks kohtu viidatud „vananenud info” puhul.