Kas oleme järgmise Kuuba raketikriisi olukorra lähedal?

 (1)
Kas oleme järgmise Kuuba raketikriisi olukorra lähedal?
USA president John F. Kennedy allkirjastas Kuuba raketikriisi ajal korralduse kehtestada Kuuba vastu mereblokaad.Foto: Scanpix/ AFP

Põhja-Korea ja USA liidrite sõnasõda on võtnud ähvardavad mõõtmed.

Tänane Hiina riigimeediat esindav väljaanne arutleb, et mida peaks tegema Põhja-Korea liitlane Hiina. Kui Põhja-Korea algataks USAd ähvardava rünnaku, siis peaks Hiina jääma neutraalseks, kuid kui USA ründab esimesena muutmaks Põhja-Korea valitsust, siis peaks Hiina Põhja-koread kaitsma.

„See olukord hakkab kujunema selle generatsiooni Kuuba raketikriisiks,” kirjutas ING Aasia peaanalüütik Robert Carnell. „Kuigi USA president on kõva sõnasõja pidaja, on üha vähem võimalusi diplomaatiliseks lahenduseks.”

Kummalisel kombel peavad investorid Jaapani jeeni raha paigutamisel turvasadamaks, kuigi riigi võlakoormus on maailma suurim ja Põhja-Korea pole kaugel.

„Jeen võib kaotada oma turvasadama staatuse, kui USA ja Põhja-Korea suhete olukord halveneb, jättes sellesse rolli Šveitsi frangi ja äkki isegi USA dollari,” vahedas Reuters Singapuris tegutseva OCBC panga valuutastrateegi Emmanuel Ng-d.