Järvan: aastaks 2060 kaotame 50 miljardit eurot
Järvani sõnul pensioni I sammas kasvab koos palkadega ja II sammas koos kapitaliga. Kuna viimasega tegelevad pangad, kes tahavad oma tegevuste eest tasu saada, kujuneb tegelik tootlus väikeseks. Eesti on pannud tänaseks pensionifondidesse kokku 3,1 miljardit eurot, see on tänaseks kasvanud 3,5 miljardini. Kui me oleks sellesama raha paigutanud Eesti majandusse, oleks meil täna 4,1 miljardit eurot. Aastaks 2060 kaotame selle tõttu ca 50 miljardit eurot.
Helir-Valdor Seeder tõi välja olulise nüansi, et kohustuslike pensionifondide ajalugu kogu maailmas ulatub ainult 30 aasta peale, see aeg on liiga lühike, et teha põhjapanevaid järeldusi ja uskuda pensionifondide pikaajalisi lubadusi tulevikuks.
Eiki Nestor tõi näite, et kogumispensioni pole vaja neile, kes tegelevad ise investeerimisega. Selle peale teatas Kristjan Järvan, et iga Eesti inimene tegeleb investeerimisega iga päev, sest kogu Eesti majanduskasv on kõigi inimeste igapäevaste otsuste summa, nii see kui inimesed teevad igapäevaoste, liisivad uue auto või soetavad kinnisvara.
Nestor: vabatahtlikust II sambast võtaksid inimesed raha välja
Kui moderaator Kalle Muuli küsis II pensionisamba toetajatelt, miks ei võiks see olla vabatahtlik, tõi Nestor näiteks III samba saatuse. "See sisuliselt hukkus, kui inimestel oli raha vaja", tunnistas ta. Inimestel oli seda raha vaja ja seetõttu võetigi suur osa välja, sest nagu Kristjan Järvan täiendas "Süüa on ju täna vaja, mitte tulevikus."
Mart Jesse sõnul on selle põhjuseks inimeste kalduvus teha oma majanduslikke otsuseid väga lühiajaliselt. Järvan ja Seeder polnud selle väitega kuidagi nõus, et inimesed on rumalad ja vastutustundetud. Statistiliselt teevad inimesed kõik koos targemaid otsuseid ja see väljendub majanduse kasvamises, lisas Järvan. Ühiskonna solidaarsuse jaoks on vaja pensioni I sammast, sest me kõik võime mingil ajal vajada rahalist tuge.
Mart Jesse püüdis kaitsta sunduslikku kogumispensioni loogikaga, et kogutavat raha võib küll tulevikus olla küll vähem kui me sooviks aga ta on vähemalt alles, seevastu tarbimisse panduna oleks see lihtsalt ära söödud. "Avatud majanduse tingimustes läheb suur osa tarbimisse suunatud rahast Eestist välja," lisas Jesse. "Halloo, 80% pensionifondide rahast läheb Eestist välja," tõi Järvan vastupidise näite.