Kas tõesti? Peaministri sõnul tahavad ettevõtjad sotsmaksu langetamist poole protsendi kaupa

 (58)
Taavi Rõivas
Taavi RõivasFoto: Madis Kallas

Valitsuse pressikonverentsil mainis peaminister Taavi Rõivas muuhulgas, et koalitsiooni arutab ka võimaluse üle, kas on võimalik tulla vastu ettevõtjate taotlusele teha 1-protsendilist sotsiaalmaksu langetamist kahes osas.

"Vaatame, kas on võimalik tulla vastu ettevõtjate taotlusele, et tuua sotsiaalmaksu muudatus juba varasemaks, et 2017. aasta algusest langetada pool protsenti ja 2018. aastal pool protsenti. Otsime ka selle jaoks lõplikku vastust," lubas Rõivas.

Varem väljakäidud plaani kohaselt langeks sotsiaalmaks 1% 2017. aasta keskelt. Muudatus tähendaks seega ühelt poolt tööjõumaksu langetamise kiirendamist, tuues sellega alustamise pool aastat varasemaks, kuid samas jääks ülejäänud poole protsendi langus aastasse 2018, mis lükkaks algset justkui plaani edasi.

Sotsiaalmaksu ühe protsendipunkti võrra langetamine hõlmaks eelarvest aastas 85-90 miljonit eurot.

Avalikult pole seni ükski ettevõtja ettepanekut teinud, et ühe protsendilist langust veel poolitada. Seevastu on mitmedki ettevõtjad hoopis öelnud, et ühe protsendipunkti  võrra langetamine ei too neile erilist võitu tööjõukuludes ning selle arvelt uusi töökohti ei looda.

Näiteks ettevõtja Jaan Puusaag ütles hiljuti Ärilehele, et tööandjad tulistasid endale jalga, nõudes madalamaid tööjõumakse. "1% visati ette: saite, mis tahtsite! Aga mingil juhul ei õigusta selle 1% hind saadavat tulu. Riik kompenseerib saamata jäänud tulu kütuseaktsiisi ja hotellide käibemaksuga. Need löövad ettevõtjaid selgelt valusamalt, kui on saadud  sotsiaalmaksu 1%-list tulu. Ma ütleks: riik, palun ära anna mulle maksusoodustust, kui ma ei tea, kust sa selle tagasi võtad,” rääkis Puusaag.

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.