Kaubanduskoda: Eestil pole mõtet Dubai EXPO-l osaleda, raha saaks paremini kasutada

 (14)
Eesti paviljon Milano EXPO-l.
Eesti paviljon Milano EXPO-l.Foto: Ave Tampere, Riigikantselei

Kaubanduskoda peab Eesti riigi, siinsete ettevõtete ning nende toodete ja teenuste tutvustamist maailmas väga oluliseks, kuid järgmisel, Dubais toimuval EXPO-l osalemist ei pea koda mõttekaks ja kinnitab, et maailmanäitusel osalemiseks kuluvat raha on võimlaik mõistlikumalt ja kasulikumalt kulutada.

Mais saatis majandus- ja kommunikatsiooniministeerium erialaliitudele ja ka kaubandus-tööstuskojale kirja palvega avaldada arvamust Eesti osalemise kohta 2020. aastal toimuval Dubai EXPO-l. Kuigi kaubanduskoda peab väga oluliseks Eesti riigi, siinsete ettevõtete ning nende toodete ja teenuste tutvustamist maailmas, leiab koda, et Eesti ei peaks Dubai EXPO-l osalema.

Kaubanduskoja hinnangul on mõistlik EXPO-le planeeritud vahendeid kasutada asjakohasemalt. „Üks võimalus on suunata EXPO-le planeeritud ressurss Eesti ettevõtete ühisstendide püstitamiseks rahvusvahelistel messidel. Sellise lahendusega saavad mitu ühe valdkonna ettevõtet tutvustada oma tooteid või teenuseid, Eestit ja ka oma tegevusharu laiemalt,“ ütles kaubandus-tööstuskoja peadirektor Mait Palts. Ta lisas, et peale tuntuse suurendaks selline meede ka Eesti ettevõtete omavahelist koostööd.

Seotud lood:

Kaubanduskoda pakkus oma arvamuses ministeeriumile välja ka selle, et EXPO-ks planeeritud ressursse võiks kasutada ettevõtetele messitoetuse andmiseks. „Kaubanduskoda on ka oma liikmetelt saanud tagasisidet, et nad sooviksid osaleda pigem erialamessidel, mis keskenduvad spetsiifilisematele valdkondadele,“ kinnitas Palts.

Eelpool nimetatud tegevuste toetamisega saab riik tõhusamalt ja sihilikumalt tutvustada nii Eestit kui siinseid ettevõtteid. Kuna EXPO on väga laiahaardeline mess, siis pole sellel messil osalemine nii tulemuslik, kui võiks loota, leiab koda.

Viljandsi asuva eduka eksportööri, luksuvoodite tootja Delux juht Göran Sjöholm tõdes eelmisel reedel Euroopa Kosmijoni Eesti esinduse korraldatud tootlikkuse teemalisel konverentsil, et messidel osalemise toetus on siinsetele ettevõtetele hädavajalik ning EASi vastava toetuse kaotamine oli vale samm.

Eelmisel aastal Milano EXPO-l osalemine läks maksma umbes 5 miljonit eurot. Põhjamaad Milano EXPO-l ei osalenud.