Kaubandussõda: USA tõstab Hiina rehvide tollimaksu, Hiina kaitseb piraate

 (1)
Kaubandussõda: USA tõstab Hiina rehvide tollimaksu, Hiina kaitseb piraate
Hiinlased DVDsid müümas Anhui provintsi Hefei linnas.Reuters

USA president Barack Obama kehtestas 11. septembril senisest kõrgema tollimaksu odavatele Hiinas toodetud autokummidele ehk rehvidele, eile aga vaidlustas Hiina WTO otsuse, mis nõuab Hiinalt audiovisuaalse materjali senisest vabamat riiki lubamist.

See kaubandussõda jääb siiski vähemalt Hiina poolt Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) vahendusel sõlmitud rahvusvaheliste kokkulepete raamidesse, mida Hiina Rahvavabariik üritab enda kasuks pöörata.

WTO töörühm leidis 12. augustil, et Hiinas kehtestatud audiovisuaalsete materjalide impordi- ja levitamispiirangud rikuvad rahvusvahelise kaubanduse reegleid. Töörühma otsuse peale kaevata oli Hiinal aega eilseni, viimasel hetkel riik seda võimalust ka kasutas.

Ameerika Ühendriikide väitel kaotavad USA päritolu kirjastajad, Hollywoodi filmitööstuse ning paljudes riikides tegutsevad meelelahutushiiud Hiina Rahvavabariigi seatud piirangute tõttu võimaluse oma tooteid märkimisväärses koguses müüa. Seevastu on kõik teed avatud kohalikele piraatidele, kes saavad segamatult müüa piraatkoopiaid.

WTO otsus ei seadnud kahtluse alla Hiina kommunistlike võimude õigust tsenseerida materjale, mida nad peavad sobimatuks, küll aga mõistis hukka katsed õigustada tsensuuriga vaba kaubanduse ebaseaduslikku piiramist.