Keegi pole kaitstud: digitaliseerimine on viinud niikaugele, et koondatakse juba pankureidki

 (21)
Eesti pangatöötajad protestisid kinnikaetud nägudega Stockholmis Nordea peakontori ees
Eesti pangatöötajad protestisid kinnikaetud nägudega Stockholmis Nordea peakontori eesFoto: Karli Saul

Eestis on pikka aega kirgi kütnud Nordea panga ametiühingu vaidlus juhtkonnaga, mis nüüd läheb edasi ühendpanga Luminor koosseisus. Konteksti vaadates saab aga selgeks, et tegu on ülemaailmse trendiga - pangatöötajaid lihtsalt pole enam nii palju vaja. Ja Nordea üks tippjuhte on koondamiste üle suisa uhke, kirjutab Bloomberg.

Nordea teatas eelmisel nädalal šokeerivast uudisest - koondatakse ligi 6000 töötajat. Koondamised pangasektoris algasid tegelikult juba üheksa aastat tagasi, majanduskriisi puhkedes. Nüüd teatas aga Casper von Koskull, Nordea juht, et koondamised peavad jätkuma. Tema meelest on 10 aasta pärast pankadel poole vähem töötajaid kui praegu.

Ta pole ka ainus. Nordeast 20% omava Sampo juht Karl Stadigh arvab, et koondamise puhul oli probleemiks ainult "halb kommunikatsioon" - ehk mainekahju. Tema meelest saavad Skandinaavia pangad koondamiste läbi eelise, sest neil jääb investeeringuteks rohkem raha üle."Investeeringud digitaliseerimisse vähendavad omakorda kulutusi," sõnab mees. Nii tekib nö positiivse tagasiside ring, kus raha jääb järjest rohkem üle.

Austraalias teatas aga kohalik pank, et koondab 4000 töötajat. Citigroupi juht Vikram Pandit ütles jällegi septembris, et juba järgmise viie aastaga võib kaduda 30% töökohtadest.