Keskpank karmistab augustist Swedbanki ja SEB nõudeid

 (7)
Eesti Panga president Ardo Hansson.
Eesti Panga president Ardo Hansson.Foto: Rauno Volmar

Augustist muutuvad kommertspankadele kehtivad kapitalipuhvri nõuded. Kommertspangad peavad hoidma 2% asemel 1% suurust süsteemse riski puhvrit , Swedbankilt ja SEB Pangalt nõuab keskpank lisaks veel 2% suuruse puhvri hoidmist, sest tegemist on süsteemselt oluliste pankadega

Eesti Pank kehtestas 2014. aastal kõikidele kommertspankadele süsteemse riski puhvri nõude. Puhvri eesmärk oli panna pangad hoidma suuremat kapitali ja suurendada nõnda pankade vastupanuvõimet, et nad suudaksid tulla toime järsu majanduslangusega, ja vähendada kontsentreeritud pangandusstruktuurist tulenevaid riske.

„Siiani kaitses süsteemse riski puhver panganduses kahe riski vastu, kuid augustist lööme selle tööriista piltlikult öeldes pooleks. Hakkame kõikidelt pankadelt nõudma 1% suurust puhvrit, et maandada Eesti kui väikese ja avatud majanduse eripärast tulenevat järsu majanduslanguse riski. Kahelt suuremalt pangalt nõuame aga lisaks 2% suurust puhvrit, sest Eesti pangandussektor on üks kontsentreeritumaid Euroopa Liidus.

Lisaks on siinsed suured pangad haavatavad samade riskide suhtes, kuna nende varade ja rahastamise struktuur on väga sarnane,” ütles Eesti Panga president Ardo Hansson.