Keskpank: uus pank toob Eesti finantsturgu mõjutama Läti ja Leedu riskid

 (4)
Keskpank: uus pank toob Eesti finantsturgu mõjutama Läti ja Leedu riskid
DNB panga kontor Riias.Ints Kalnins, Reuters / Scanpix

Nordea ja DNB Panga Baltimaade äride liitmine uueks iseseisvaks Baltimaade pangaks peakontoriga Eestis ning filiaalidega Lätis ja Leedus tähendab, et Eesti finantsstabiilsust ohustavate riskide seisukohast muutub tähtsaks olukord Läti ja Leedu pangandusturul, teatas Eesti Pank.

Eesti Panga asepresidendi Madis Mülleri sõnul on Balti regiooni suuruselt teise panga loomine Eesti finantsturu viimaste aastate suurim uudis, mis võib tähendada suuremat konkurentsi jaepanganduses.

"Danske tõmbus hiljuti tagasi Eesti jaepanganduse turult, mis ei mõjunud konkurentsile hästi. Samuti ei olnud DNB pank seni aktiivne jaepanganduses. Loodan, et uue suure Balti riikidele keskenduva universaalpanga teke toob kaasa senisest tugevama konkurentsi eriti just eraisikutele mõeldud pangateenuste turul. Konkurents on edasiviiv jõud, mistõttu on tegemist hea uudisega," ütles Müller keskpanga pressiteate vahendusel.

Neljapäeval avaldasid Nordea ja DNB pangakontsernid kava, mille kohaselt loovad nad oma Balti äride alusel uue iseseisva panga peakontoriga Eestis ja mille filiaalid asuvad Lätis ja Leedus. Kui turujärelevalve selle plaani heaks kiidab, tekib Baltimaade suuruselt teine pank ja Eesti pangandussektori vara maht kasvab tehingu tagajärjel ligi 40%.

Kui uue suure panga peakontor tehakse Eestisse ja filiaalid teistesse Balti riikidesse, siis Eesti finantssektori stabiilsust hakkab otseselt mõjutama Läti ja Leedu panganduses toimuv.

"Oma suuruse tõttu muutuks uus pank Eestis süsteemselt oluliseks. Meie panganduse riskid hakkavad enam sõltuma Lätist ja Leedust, kus oleks suur osa uue panga ärist. Kui uue panga loomine saab heakskiidu, siis hakkame Eesti Pangas finantsstabiilsuse riske analüüsides kindlasti rohkem tähelepanu pühendama Läti ja Leedu turule ning täiendavate kapitalipuhvrite kehtestamisel sellega arvestama," märkis Müller.

Nii Nordea kui DNB kuuluvad Skandinaavia juhtivate pankade hulka ning võrdse hääleõigusega omanikena on mõlemad kinnitanud oma valmisolekut vajadusel oma Balti pangale lisarahastamist pakkuda, teatas keskpank. Mülleri sõnul on taolise tugeva seljataguse omamine kindlasti tähtis Eesti finantssektori stabiilsuse seisukohast.