Keskpankur: inflatsioon on tore, aga intressitõusust on veel vara rääkida

 (14)
Keskpankur: inflatsioon on tore, aga intressitõusust on veel vara rääkida
Sabine LautenschlaegerFoto: Scanpix/ Reuters

Euroopa Keskpanga nõukogu liige Sabine Lautenschlaeger ütles, et keskpank peab ootama, et näha kas inflatsioon stabiliseerub kahe protsendise eesmärgi lähedal enne kui tõsta intressi. Samas loodab ta, et enne aastalõppu vähendatakse võlakirjade ostuprogrammi.

Jaanuaris tõusid aastases arvestuses euroalal tarbijahinnad 1,8 protsenti. See on kiireim hinnatõus alates 2013. aasta veebruarist.

„Kas inflatsioon on tulnud tagasi vaid üheks kuuks,” küsis ta ta täna Deutschlandfunkile antud intervjuus, vahendab Reuters.

„Jaanuari osas ei ole me kindlad. Detsembris tõusid hinnad suurelt tänu kütusehindade tõusule ja niinimetatud madala baasi efektile,” rääkis ta. Seetõttu on vaja oodata, kas inflatsioon on ka tegelikult tagasi. Seda näeb paari kuu pärast.

Euroopa Keskpank on rohkem nn. peakirjainflatsioonist huvitatud põhiinflatsioonist, kus ei arvestata kütuse ja toiduhindade muutustega. See oli jaanuaris 0,9 protsenti ehk sama suur kui detsembris.

Lautenschlaeger ütles, et ta loodab, et saaks kiiresti normaliseerida väga kallist rahapoliitikat võlakirjade kokkuostuprogrammi osas. Samas enneaegne intressitõus võib vastu töötada ja sundida Euroopa Keskpanka võtma kasutusele veel karmimad meetmed.