Kihnlased tahavad suuremat räimepüügikvooti

 (2)
Kihnlased tahavad suuremat räimepüügikvooti
Foto: Andres Putting

Kihnlased viivad täna peaministrile, põllumajandusministrile ja keskkonnaministrile ning UNESCO rahvuskomiteele kirja, et Kihnu umbes 60 kaluriperet saaks edasi hoida UNESCO pärandi alla kuuluvat Kihnu traditsioonilist elu ja tegeleda edasi räimepüügiga.

Praegu on Liivi lahel ühine kvoot, mandri rannakalurid püüavad selle ruttu täis ja kui räime parved hiljem Kihnu juurde jõuavad, ei tohi neid enam püüda. Kirjas nõutakse omaette räimepüügivõimalust ja kvoodi suurendamist, ühtlasi ka räimemadalatele planeeritava tuulepargi uuringute tellimist ning traalpüügi piiramist.

"Kihnule ja Manijale on vaja ära määrata kindel räimepüügikvoot ja meie arvates on see vähemalt 1500 tonni aastas. Seda kvooti on võimalik võtta traalpüügist, sest traalidel jääb 10-15% igal aastal välja püüdmata ja seda on juba viis aastat järjest solgutatud aastast-aastasse. Me ei saa aru, miks seda hoitakse. Oleme väga mures, et kui kihnlastele ei ole tagatud räime väljapüük, siis võib asi saarel lõppeda sotsiaalse katastroofiga," rääkis Kihnu aukodanik Mark Soosaar ETV saates "Terevisioon".