Kinnisvara jäetakse ümber hindamata

 (3)
Kinnisvara jäetakse ümber hindamata
arvepidamineScanpix

Viimastel aastatel kinnisvaraturul toimunud hinnakõikumised on ettevõtete raamatupidajad jätnud ükskõikseks - kinnisvara omavad ettevõtted ei ole bilansis teinud vara väärtuse ümberhindamisi varasematel aastatel ega kavatse seda teha ka tänavu.

Kuigi ASi Arco Vara Kinnisvarabüroo Tallinna ja Harju piirkonna hindamise juht Virgo Laansoo ütleb, et varasemal kahel aastal on ettevõtel olnud põhjust oma varasid alla hinnata kohati mitu korda, siis ettevõtted ise ei kipu tunnistama, et nad oleksid oma bilansis oleva kinnisvara ümberhindamisele tähelepanu pööranud. "Kinnisvara väärtust on vaja ümber hinnata müügi eel või kui seda nõuab enamus aktsionäridest. Naljaviluks ei ole seda mõtet teha," leiab ASi Infotark tegevdirektor Jüri Ross, kes lasi mõni aasta tagasi ettevõttele ehitada büroo- ja laoruumid ning ei ole selle väärtust bilansis seni muutnud. "Bilansi korrektsuse mõttes võiks ümberhindamist teha näiteks ükskord kümne aasta kohta, aga seda ka mitte buumi või sügava kriisi ajal," lisab ta. Samas möönab ta, et börsiettevõtetega on siiski teised lood, vahendab Äripäev.

Kuid ASist Harju Elekter selgub, et ka börsifirmas ettevõttele kuuluva kinnisvara väärtuse määramisel suurt täpsust taga ei aeta. Piirdutakse vaid juhtkonna hinnangutega.

Vaikses maakonnas raske hinnata. Ettevõtte kommunikatsioonijuht Moonika Vetevool viitab ettevõtte aastaaruandele, kus on kirjas, et kontserni kinnisvarainvesteeringuteks olevad tootmis- ja kontorihooned asuvad Keilas ja Haapsalus. Neis piirkondades toimub aga samaväärse kinnisvaraga harva tehinguid. Seetõttu, ja ka kinnisvaraobjektide suure hulga tõttu, on kinnisvarainvesteeringute õiglase väärtuse määramine kulukas ning ei pruugi anda ka usaldusväärset tulemust. Sõltumatutest hindajatest on loobutud ning hinnangu on andnud vaid ettevõtte juhtkond, kes on Harju Elektri kinnisvarainvesteeringute õiglaseks väärtuseks kirja pannud 150-170 miljonit krooni (9,6-10,9 miljonit eurot). Ettevõtted on ka arvamusel, et vaatamata kinnisvaraturu hindade viimaste aastate kiirlaskumisest on ettevõtte bilansis olev kinnisvara endiselt pigem ülehinnatud. Ilmselt enamuses üsna spetsiifilist kinnisvara omaval ASil Sillamäe Sadam on kogu kinnisvara arvel soetushinnaga. Ettevõtte turundusdirektor Andrei Birov on aga kindel, et tegelikult on kinnisvara väärtus oluliselt suurem soetusväärtusest.

Kõikumine mahtugu kümnendikku. ASi DSV Transport juhataja Jaan Lepp aga leiab, et kuna nad oma Laagris asuvat logistikakompleksi ei hinnanud üles kinnisvara hinnaralli ajal, siis ei ole neil vaja seda ka halbadel aegadel alla hinnata.

Arco Vara hindamiste juht Virgo Laansoo ütlebki, et tänavu ei ole ettevõtetel enam vaja järske ümberarvestusi oma kinnisvara väärtustes teha. Piisab, kui olla konservatiivne +/- 10 protsendiga ning oodata ära lähiaastate arengud kinnisvaraturul.