Kinnisvaraturul on tunda ebakindlust: uusarenduste eelmüügi ajad on üha pikemad

 (4)
Uusarendus.
Uusarendus.Foto: Madis Veltman

Kuigi uusarendusteturg näitab endiselt häid statistilisi numbreid, on aina enam tajutav teatav ebakindlus, mille üheks avaldumisvormiks on pikenenud eelmüügiajad, kirjutab Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik Igor Habal.

Septembris sõlmiti Tallinnas esialgsetel andmetel 759 korteritehingut, mis oli küll kõrgem kui juulis ja augustis, ent kolmandat kuud järjest jäi võrreldes eelmise aastaga tehingute arvu näitaja miinusesse. Langust mõjutavaid asjaolusid on mitmeid, kuid kindlasti tuleb välja tuua võrreldes mullusega väiksemat uusarenduste mahtu, millest me ka käesoleva aasta algul teada andsime.

Hinnakasvu osas säilib ilmselt mõõdukas optimism: hinnatõus on hakanud vaikselt pidurduma, ent hindade stabiliseerumisest on veel vara rääkida. Septembris oli tehingute mediaanhind 1779 EUR/m2, mis jäi alla vaid tänavuse aasta juunile. Võrreldes möödunud aastaga suurenes tehingute mediaanhind 7%.

Suurimat kõneainet pakuvadki just uusarendused, sest järelturg on olnud juba pikemat aega stabiilses seisus. Kuigi numbrid on endiselt kenad, tajutakse aina enam ebakindlust, mis väljendub selles, et uute projektide eelmüügiajad on üha pikemad. Arendajad soovivad olla kindlad, et enne ehitama asumist on piisav hulk potentsiaalseid ostjaid olemas.

Seotud lood:

Tartus tõusis mediaanhind septembris 17%
Tartus jäi september võrreldes eelmiste kuudega tagasihoidlikumaks. Sõlmiti 141 korteritehingut, mida oli 15 võrra vähem kui samal ajal möödunud aastal. Tehingute mediaanhinna kasv on Tartus sel aastal olnud aga eriti ilmekas, seda varasema aasta madala võrdlusbaasi tõttu – aasta esimese kuuga suurenes mediaanhind 8,4%, septembrikuu võrdluses koguni 17,3%. Septembri näitaja (1434 EUR/m2) jäi viimaste aastate osas alla vaid tänavusele jaanuarile.

Ka Pärnus on trend hindade jätkuvale tõusule, samas tehingute arv kasvu ei näita. Septembris sõlmiti suvepealinnas 60 tehingut, mida oli 28 võrra vähem kui aasta tagasi. Aasta esimese üheksa kuuga on tehingute arv vähenenud 50 võrra, samas suureneb mediaanhind teist aastat järjest üle 10% aastas (aasta esimese üheksa kuuga 11,1%). Septembris oli tehingute mediaanhind 1130 EUR/m2.

Seega jätkub väiksemates linnades Tallinna poolt käima lükatud kiire hinnatõus, ent tehingute arv on mitmel pool 2018. aastal stabiliseerunud, kontrastiks varasemate aastate suurele kasvule.