Kohtu otsusest hoolimata ei saa maaomanikud tehnovõrkude talumise eest õiglast tasu

 (7)
Kohtu otsusest hoolimata ei saa maaomanikud tehnovõrkude talumise eest õiglast tasu
Riiklikud regulatsioonid talumistasu arvutamiseks on maaomanike suhtes ebaõiglasedFoto: Raivo Tasso

Rohkem kui kahe aasta eest leidis riigikohus, et riiklikud regulatsioonid talumistasu arvutamiseks on maaomanike suhtes ebaõiglased ja talumistasu peaks olema suurem, paraku pole riik suutnud siiani välja töötada uut regulatsiooni, mis oleks õiglasem ja maaomanike huvides, vahendab ERR-i uudisteportaal.

Eesti suurim talumistasude maksja on AS Elektrilevi, mille maateenuste juht Kristi Vaks ütles, et siiani makstakse talumistasu sisuliselt vana regulatsiooni alusel, ent seda metoodikat on võrguettevõtjad ise veidi täiustanud.

"Võrguettevõtjad ongi sellega väga hädas - me oleme korduvalt pöördunud justiitsministeeriumi poole palve või küsimusega, kui kaugel on uue talumistasu metoodika koostamine, kuid paraku oleme siiani saanud vastuseks, et iga võrguettevõte võiks ise selle metoodika välja töötada," rääkis Vaks.

Ühesõnaga loodab riik, et ettevõtjad lahendavad oma liinide ja rajatiste osas maaomanikega tasude suuruse kokkuleppimise ise, võrguettevõtjad tahavad aga, et riik ütleks, mis on õiglane.

Justiitsministeeriumi õiguspoliitika asekantsler Kai Härmandi sõnul puudub riigil ühtne informatsioon nende tehnovõrkude asukohtade kohta, aga see on vajalik enne, kui hakatakse uut metoodikat välja töötama.