Kõige odavamalt sai riigikokku EKRE, kõige kallimalt aga sotsid, kes pidid saadikukoha eest kolm korda rohkem raha välja käima

 (71)
Riigikogu XIV koosseisu esimene istung
Riigikogu XIV koosseisu esimene istungFoto: Rauno Volmar

Ärileht kirjutas eile, kuidas viimasel kuuel kuul tehtud valimiskampaania peale kulutasid riigikogu erakonnad ligi 9 miljonit eurot. Ühtlasi arvutasime välja, kui palju läks kõigil viiel riigikokku saanud erakonnal maksma üks saadikukoht parlamendis.

Ärilehe arvutuste kohaselt kulutasid viis riigikokku saanud erakonda viimase poolaasta jooksul valimiskampaaniale 8,85 miljonit eurot.

Suurim kulutaja oli seejuures 2,65 miljoni euroga Keskerakond, kes sai parlamendis 26 saadikukohta, ja talle järgnes valimised võitnud ja 34 kohta saanud Reformierakond, kes kulutas 2,25 miljonit.
Kõige väiksem kulutaja oli 0,9 miljoni euroga 19 saadikukohta saanud EKRE. Nii 12 riigikogu kohta saanud Isamaa kui ka 10 kohta saanud sotside kampaaniakulu küündis üle 1,5 miljoni.

Kui aga jagada erakondade kogu kampaaniakulu riigikogus saadud kohtade arvuga, olid ühe riigikogu liikme kohta kõige suuremad kulutajad sotsid, kes pidid saadikukoha eest välja käima üle 152 000 euro. Talle järgnes ligi 129 000 euroga saadiku kohta Isamaa. Ka Keskerakonna kulutused saadiku kohta jäid üle 100 000 euro, täpsemalt ligi 103 000 eurot.

Parima kampaaniakulu ja saadud saadikukohtade arvu suhtega said hakkama Reformierakond – kes käis välja üle 66 000 eurot ühe saadiku koha – ning EKRE, kes sai riigikokku kolm korda odavamalt kui sotsid. EKRE kulud piirdusid ligi 47 000 euroga saadiku kohta.

Sellest, kui suure miinuse erakonnad kampaaniakuludega enda eelarves tekitasid, loe lähemalt Ärilehe loost.