Komisjoni asepresident nõuab tungivalt, et hiinlaste ülevõtmised Euroopas blokeeritaks

 (41)
Margrethe Vestager
Margrethe VestagerFoto: Johanna Geron, Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjoni asepresidendi ja konkurentsivoliniku Margrethe Vestageri sõnul on koroonapandeemia muutnud piirkonna ettevõtted haavatavaks välismaiste ülevõtjate suhtes, mistõttu on asutud töötama välja regulatsioone, mille alusel saaks konkurentsiametid sellist liiki tehingutesse vajadusel sekkuda.

Vestager on seda meelt, et Euroopa Liidu liikmesriigid peaksid oluliste ettevõtete päästmiseks omandama nendes osaluse, et vältida nende ettevõtete minekut hiinlaste kätte, kirjutab Financial Times.

Ka Brüssel plaanib omalt poolt panustada sellesse, et tagada ettevõtete püsimajäämine pärast koroonaviiruse Covid-19 põhjustatud kriisi. Muuhulgas on töös regulatsioonid, mis annaks Euroopa Liidu konkurentsiametitele laiendatud volitused kaitsta riigi osalusega ettevõtteid ebaõiglasse turuolukorda sattumise eest.

„Meil ei ole mingit probleemi sellega, kui liikmesriigid käituvad turuosalistena seal, kus seda vaja on – olgu see siis osaluse omandamine ettevõtetes, mida nad tahavad sellist liiki ülevõtmise eest kaitsta,” ütles Euroopa Komisjoni asepresident ja konkurentsivolinik Margrethe Vestager Financial Timesile.

Mõjukad Euroopa ettevõtted on pikalt olnud oma Hiina konkurentidel sihikul, kuid koroonapandeemiast põhjustatud järsk majanduslangus ja sellega kaasnev ettevõtete aktsiaväärtuse vähenemine on muutunud sellist liiki ülevõtmistehingud senisest olulisemalt tõenäolisemaks.

Seotud lood:

„On väga oluline olla teadlik sellest, et praegu on reaalne risk, et haavatavasse olukorda sattunud ettevõtteid võidakse üritada üle võtta,” märkis Vestager. „Tänases olukorras on väga oluline, et me suudaks oma fookuse sellel hoida,” lisas ta, kinnitades, et see on ka Komisjoni üks peamistest prioriteetidest praegu.

Parimat lahendust näeb ta siin regulatsioonide muudatuses, mis aitaks Euroopa ettevõtteid kaitsta selliste olukordade eest. „Kes tahab Euroopas äri ajada, on siia loomulikult väga oodatud, kuid mitte siis, kui seda tehakse ebaõiglase konkurentsi tingimustes,” rõhutas Vestager.

Euroopa ettevõtetele võrdseid konkurentsitingimusi Hiina ettevõtetega on nõudnud ennekõike Saksamaa ja Prantsusmaa. Vestager kinnitas märtsis, et juunikuust peaksid Euroopa ettevõtete kaitseks rakendatavad uued regulatsioonid kehtima hakkama.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!