KOMMENTAAR: Eesti on töövõimetuselt viie rikkama hulgas

 (97)
KOMMENTAAR: Eesti on töövõimetuselt viie rikkama hulgas
Soomlaste töövõime kasvab aasta-aastalt, eestlaste oma kahaneb. Pildil Soome traktorist demonstratsioonil Helsingis.Foto: Vesa Moilanen, Lehtikuva / Scanpix

Oma jutu järgi töökate eestlaste töövõimetus on statistika kohaselt lihtsalt fenomenaalne: pea iga kümnes täiskasvanud inimene pole ühe või teise probleemi tõttu võimeline tööd tegema ning saab töövõimetuspensioni.

Rikkale põhjanaabrile Soomele ei jõua Eesti küll niipea järgi elatustasemelt, küll aga töövõimetuspensionäride arvult. Nimelt on Soomes 161 000 inimest, kes saavad osaliselt või täielikult töövõimetuspensioni. Kümne aastaga on töövõimetuspensioni saajate arv 26%, ehk keskmiselt umbes 6000 inimese jagu igal aastal.

Eesti töövõimetuspensionäride arv on aga kümne aastaga kasvanud 61% 96 000 inimeseni. Sisuliselt saab töövõimetuspensioni juba iga kümnes täiskasvanu.

Töövõimetuspensionäride arv kasvab Eestis iga aastaga keskmiselt 4000 inimese võrra, mis tähendab, et praeguse tempoga saame Soome kätte ja läheme mööda umbes seitsme aastaga.

Võib-olla lõpetaks peituse ja nimetaks töövõimetuspensioni Eestis lihtsalt ümber kodanikupalgaks? Tundub, et seda saab nagunii iga soovija, töövõimetu või -võimeline.