Konkurentsiamet vahetab ministeeriumi

 (4)
Koalitsioonikõnelused 16.04
Urmas ReinsaluFoto: Eero Vabamägi

Alates 1. septembrist liigub konkurentsiamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi valitsemisalast justiitsministeeriumi omasse, teatas justiitsministeerium.

Justiitsminister Urmas Reinsalu külastas täna konkurentsiametit seoses justiitsministeeriumi homsest rakenduva uue vastutusega konkurentsijärelevalve poliitika kujundamisel.

„Tugev majanduskeskkond eeldab õiglast konkurentsi, mistõttu on konkurentsiametil selles küsimuses täita keskne roll. Kavatsen seista selle eest, et konkurentsiamet suudaks tugevalt kaitsta vaba turu põhimõtteid. Õhus on lähiajal palju konkurentsipoliitilisi valikuid alates tervishoiupoliitikast ja jäätmemajandusest kuni pensionifondide korralduseni. Meil on ülemäära palju sisse ehitatud reegleid, mis pidurdavad vaba turgu ja need tuleb tervikuna üle vaadata. Oluline on turu avamine seal, kus see vähegi võimalik on,“ rõhutas Reinsalu.

Justiitsministri sõnul on õiglased konkurentsireeglid ka julgeolekuküsimus. „EL konkurentsidirektoraadis on üleval Gazpromi konkurentsireeglite rikkumise menetlus. Gazprom piirab teatavasti siduvate lepingutega EL õiguse vastaselt oma gaasi edasimüüki, sealhulgas Eestis. Euroopa gaasituru õiglased reeglid on tarbijate huvides. Lubamatu on olukord, mille tulemusel on Eesti gaasi hind palju kõrgem Lääne-Euroopa hinnatasemest,“ rääkis Reinsalu.

Konkurentsiamet teostab riiklikku järelevalvet ning kohaldab riiklikku sundi konkurentsi puudutavates küsimustes mitmes majandusvaldkonnas:
1) konkurents
2) energeetika (elekter, maagaas, kaugküte)
3) postside
4) raudtee
5) ühisveevärk ja -kanalisatsioon;
6) lennundustegevus