„Hetkel ei ole muidugi teada, kui tugevad ja milliste tagajärgedega järeltõuked veel tulevad, samuti on veel segane Fukushima tuumajaama edasine saatus,“ ütles Forex.ee konsultant Indrek Lindsalu. „Kui aga katastroof enam ei eskaleeru, võib Jaapan majanduslikus mõttes jalule tõusta rutem, kui me arvatagi oskame.“

Lindsalu juhtis tähelepanu, kui lühiajaliseks jäi juhtunu senine mõju rahaturgudele. Vahetult peale maavärinat tabas aktsiabörse küll müügipaanika ja jeen tugevnes rekordilise kiirusega, kuid see kestis vaid mõned päevad. Järgnenud G7 riikide interventsioon jeeni nõrgestamiseks rahustas kiiresti maha ka valuutaturu.

„Kõige mustemate stsenaariumide kohaselt võib Jaapani SKP lähikuudel väheneda suisa 13 protsendi võrra,“ nentis Lindsalu. „Tootmise ja kogu majanduse kokkutõmbumine kestab aga tõenäoliselt kuni pool aastat ning seejärel pöörab suurenev nõudlus majanduse uuele tõusule.“

Jaapani eelmine sarnane kogemus pärineb aastast 1995, mil 17. jaanuaril toimus nn Kobe maavärin. Tookordne kogemus näitas, et kui riigi ekspordivõime sai lühiajaliselt tugeva tagasilöögi, siis import märkimisväärselt ei kahanenud.

„Tugev jeen soodustab importi ja pärsib eksporti,“ lausus Lindsalu. „Jaapani keskne kaubanduspartner Austraalia on seega praeguses olukorras kindel võitja.“

Riigi rahandusseisust rääkides on Lindsalu sõnul oluline meeles pidada, et ehkki Jaapanil on tohutu riigivõlg, on ta samal ajal ise maailma suurim kreeditorriik. Rahaturud ootavadki, et praeguses olukorras üritab Jaapan võimalikult palju väljalaenatud vahenditest koju tagasi tuua.

„Jaapani majanduse suur pluss 1995. aastaga võrreldes on kahtlemata selles, et suurkorporatsioonide rahaline seis on oluliselt parem ja laenukoormus väiksem,“ ütles Lindsalu. „Jaapani Keskpanga valuutareservid on tollase ajaga võrreldes aga lausa seitse korda suuremad, mis võimaldab Jaapanil vajalikul hetkel rahaturule sekkuda kas siis üksi või ka teiste riikide toetusel, nagu hiljuti toimuski.“

Lindsalu rõhutas, et loomulikult võivad sündmused Jaapanis iga hetk võtta uue pöörde, mis senised hinnangud pea peale pööravad.