Kõrgeid riigiametnikke ja riigikogu liikmeid ootab aprillist palgatõus

 (320)
Eesti president Kersti Kaljulaid (vasakul) ja peaminister Jüri Ratas (vasakul) kuuluvad kõrgeimat palka saavate riigiteenistujate hulka.
Eesti president Kersti Kaljulaid (vasakul) ja peaminister Jüri Ratas (vasakul) kuuluvad kõrgeimat palka saavate riigiteenistujate hulka.Foto: Taavi Sepp

Kui mullu 1. aprilli järel tõusis kõige kõrgemate riigiteenijate – presidendi, riigikogu esimehe, peaministri ja riigikohtu esimehe – palk esmakordselt üle 6000 euro, siis kordaja, mille järgi nende palk kasvab selle aasta aprillikuust, arvutab rahandusministeeriumi välja märtsikuu keskpaigaks, kirjutab ERRi uudisteportaal.

Viimase aasta on nende nelja palk olnud 6168 eurot. See on teisisõnu indekseeritud 2019. aasta kõrgeim palgamäär ning see korrutatakse läbi rahandusministeeriumi poolt märtsi keskel avaldatava kõrgeima palgamäära indeksiga.

Kõrgeima palgamäära indeksi arvutab rahandusministeerium välja nii, et indeksi väärtus sõltub 20 protsenti tarbijahinnaindeksi aastasest kasvust ja 80 protsenti sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise aastasest kasvust. Selleks korrutatakse tarbijahinnaindeksi kasv 0,2-ga ja pensionikindlustuse laekumise kasv 0,8-ga ning korrutised liidetakse.

Mullu oli kõrgeima palgamäära indeks 1,084, tunamullu 1,076. Protsentides tähendab see vastavalt 8,4- ja 7,6-protsendist palgakasvu. Ajalugu on näidanud, et indeks tavapäraselt kasvab ning sama juhtub tõenäoliselt ka tänavu. Kui kasvab indeks, kasvavad igal aastal ka kõrgeim palgamäär ja kõrgete riigiteenijate palgad.

Tänavu korrutatakse indeks 6168 euroga ehk praeguse kõrgeima palgamääraga. Näiteks kui indeks oleks sama, mis mullu ehk 1,08, oleks nelja kõrgeimat palka teeniva riigiteenija palk alates 1. aprillist 6661 eurot. Sel juhul oleks aastane palgakasv kaheksa protsenti ehk umbes sama mis oli mullu Eesti keskmine.

Loe lähemalt ERRi uudisteportaalist.