Koroonaviirus tõi euroalal majandusaktiivsuse ajaloo suurima kollapsi

 (22)
Suletud hotell Austrias.
Suletud hotell Austrias.Foto: Scanpix, imago images/Eibner Europa

Euroopa ühisraha kasutavate riikide ehk eurotsooni majandust tabas koroonaviiruse puhangu tõttu märtsis pretsedenditu kokku kukkumine, kinnitavad IHS Markiti ostujuhtide indeksi andmed.

Täna avaldatud andmed kinnitavad et ostujuhtide indeks kukkus veebruarikuu 51,6 punkti tasemelt märtsis 31,4 punktile, vahendab USA populaarne investorite kanal CNBC. IHS Markiti ostujuhtide indeks mõõdab teenuste ning töötussektori äriaktiivsust 19 Euroopa ühisraha kasutavas riigis.

Märtsikuine kukkumine on indeksi ajaloo suurim kollaps. Indeksit hakati arvutama 1998. aasta juulist.
Varasem suurim kukkumine toimus eelmise finantskriisi ajal 2009. aasta veebruaris: toona oli indeksi väärtus 36,2 punkti.

Tulemus oli hullem kui analüütikud olid kartnud. Reutersi küsitletud analüütikud ootasid indeksi näiduks 38,8 punkti.

Indeksi väärtus 50 punkti on piir, mis eraldab majandusaktiivsuse tõusu langusest.

Kui selle aasta kahe esimese kuu jooksul indeks veidi kerkis, siis märtsikuus tõid languse koroonaviiruse leviku tõkestamiseks rakendatud karmid piirangud. Eriti karmi löögi on saanud turism ning reisimine ja hotellid ning ühiskondlik toitlustus ehk restoranid ning hotellid.
Teenustesektori indeks kukkus veebruarikuiselt 52,6 punkti tasemelt märtsis 28,4 punkti tasemele, mis on madalam tase kui 2009. aasta veebruari 39 punkti.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!