Koroonaviiruse all ägav omapärane väikeriik sai IMFi 190. liikmeks

 (15)
Koroonaviiruse all ägav omapärane väikeriik sai IMFi 190. liikmeks
AndorraFoto: Scanpix/ PantherMedia

Varem smuugeldamise paradiisina tuntud Euroopa väikeriik Andorra sai Rahvusvahelise Valuutafondi ehk IMFi 190. liikmeks.

Alla 100 000 elanikuga Andorras on koroonaviirusesse nakatumise kordaja ülikõrge 1496,5 saja tuhande elaniku kohta. Turismi, müntide ja postmarkide väljalaskmisega raha teeniv Prantsusmaa ja Hispaania vahel asuv Andorra sai reedel IMFilt kvoodi, mis määrab ära võimaliku finantseerimise suuruse kui ka hääleõiguse organisatsioonis. Selle suuruseks on 82,5 miljonit erilaenamise õigust (SDR) ehk 116,4 miljonit dollarit.

„Andorra ees seisavad nii lühi- kui pikaajalised väljakutsed, mis on sarnased teistele Euroopa ja IMFi liikmesriikidele, mida on võimendanud koroonaviirus," ütles IMFi tegevdirektor Kristalina Georgieva.

Reitinguagentuur Fitch prognoosis juulis, et Andorra majandust tabab tänavu ränk kukkumine, mille käigus majandus kahaneb 11,4 protsenti. Turism kahaneb poole võrra, kirjutab Reuters. Andorra krediidireiting on BBB+. Tuleval aastal peaks Pürenee poolsaarel asuva riigikese majandus kasvama 4,3 protsenti.

Seotud lood:

Maailmapanga läinud aastastel andmetel oli Andorra rahvaarv 77 142 ning majanduse kogutoodang 3,15 miljardit eurot, mistõttu riik kuulub rikaste riikide hulka. Kuigi riik kasutab eurot, ei kuulu ta euroalasse ega Euroopa Liitu. Samuti pole Andorral keskpanka, kuid riik mündib eurosid.

IMFi hinnangul annavad väliskaubandus ja turism ligi 40 protsenti Andorra majanduse kogutoodangust. Mullu külastas riiki ligi kaheksa miljonit turisti, kes nautisid mägedes käiku ja mäesuusatamist. Finantssektor andis viiendiku majanduse kogutoodangust.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!