Energiaturg.ee tegevjuht Pirmin Tamm ütles, et seniavaldatud andmetel tõusis üldteenuse hind juulis võrreldes eelnenud kuuga keskmiselt 22 protsenti.

"Üldteenuse öötariif tõusis kõrgete hindade tõttu nädalavahetustel. Kõige rohkem mõjutas öötariifi hinda 20. juuli hinnašokk, mil Soome tuumajaam läks hooldusesse, Estlink 2 oli hoolduses ning turul tekkis anomaalia," selgitas Ärilehele Tamm.

Tamm lisas, et kogu juulikuud iseloomustasid erinevad korralised hooldused, mis tekitasid puudujääki ja anomaaliaid erinevatel kuupäevadel.

„Esimest korda oli sel aastal üldteenus fikseeritud paketist kallim, seda keskmiselt 7 protsendi võrra, mille põhjuseks oli ühe kuuga 23 protsenti tõusnud börsihind. Seejuures üüratu hüppe tegi üldteenuse öötariif, mis tõusis turu keskmisena ligi 49 protsenti ehk juuni 4,684 sendilt KWh kohta juuli 6,962 sendile,“ ütles Tamm.

Suurematest võrguettevõtjatest oli üldteenuse marginaal aprillis kWh kohta kõige madalam VKG Elektrivõrkudel, 0,67 senti koos käibemaksuga, millele järgnesid Eesti Energia 0,79 ja Imatra Elekter 0,87 sendise marginaaliga.

Kõige soodsam üldteenuse marginaal oli juulis, nagu ka viimasel poolel aastal, võrguettevõtjatel AS Anne Soojus ja Maardu Elekter AS, 0,24 senti ühe kWh kohta koos käibemaksuga. Kõige kallim marginaal oli Kuvart OÜ-l, 2,61 senti ühe kWh kohta koos käibemaksuga.

Näiteks 10 000 kWh aastatarbimisega eramu omanikud maksid üldteenuse kasutajatena keskmiselt 3,81 eurot rohkem kui kõige populaarsema börsipaketi tarbijad ja kõige levinuma fikseeritud hinnaga paketi kasutajatega võrreldes 3,6 eurot rohkem. Hinnad sisaldavad käibemaksu, kuid tegemist on üksnes elektri maksumusega, ilma võrgutasude ja aktsiisideta.

Tamm lisas, et Estlink 2 rikkest tulenev ülekandevõimsuse puudujääk kodutarbijate elektrihindu võrreldes möödunud kuuga oluliselt muuta ei tohiks, kuna Estlink 2 oli terve juulikuu korralises hoolduses ning esines puudujääke.