Krediidikulukuse määrale tuleb kindel piir

 (8)
KIIRLAEN, LAEN 5
AppleMarkFoto: TERJE LEPP

Valitsus kiitis täna heaks justiitsministeeriumis ette valmistatud seaduseelnõu, millega kehtestatakse ülempiir krediidi kulukuse määrale ning keelatakse vahekohtute kasutamine tarbijavaidluste lahendamisel.

„Kiirlaenuorjusesse langenud inimeste arv meie ühiskonnas on ammu liiga suur, mistõttu püüame leida võimalikult kiiresti lahendusi, millega inimesi aidata. Näiteks Soomes on krediidikulukuse määrale ülempiiri seadmine juba praegu kiirlaenude võtjate hulka vähendanud,“ ütles justiitsminister Andres Anvelt.

Eelnõu järgi ei tohi tarbijalaenu krediidikulukuse määr olla suurem kui kolmekordne Eesti Panga viimati avaldatud kuue kuu keskmine eraisikutele antud tarbimislaenu kulukus, teatas justiitsministeerium. Näiteks tänavu augustis oleks see olnud 102,17%. Eesti Pank hakkab seda määra avaldama iga aasta 1. jaanuariks ja 1. juuliks.

Tulevikus on tarbijakrediidileping automaatselt tühine, kui selles küsitakse laenu kasutamise eest nimetatud ülempiirist kõrgemat tasu. „See tähendab, et inimene on kohustustatud ikka tagasi maksta laenatud rahasumma, aga maksma ei pea liiga kõrgeid tasusid raha kasutamise eest. Tihti võivad need olla laenust endast kordades suuremad summad ja seavad kiirlaenu võtnud inimesed väga raskesse olukorda,“ selgitas Anvelt.

Krediidikulukuse määra arvutamise aluseks on krediidi kogukulu tarbijale. See hõlmab kõiki kulusid, kaasa arvatud intressi, lepingutasusid, makse ja muid tasusid, mida tarbija on kohustatud seoses laenulepinguga maksma.

Teiseks piirab eelnõu vahekohtute õigusi tarbijavaidluse lahendamisel ehk tarbijavaidluste lahendamine saab tulevikus toimuda vaid riiklikes kohtutes.

Selliseid vaidlusi ei lahendata küll hetkel vahekohtutes väga palju, kuid kuna võrreldes tavalise kohtuga on nende otsuste edasikaebamise võimalused palju piiratumad, on tarbijad sellises vaidluses kehvemal positsioonil.