Kreeka on muutumas hiiglaslikuks mustaks turuks

 (21)
Kreeka on muutumas hiiglaslikuks mustaks turuks
Kreeka lippFoto: Scanpix/ Reuters

Seitse aastat kestnud majanduskriisis on Dimitri Tsamopoulos kaotanud vähemalt poole klientidest, kes kunagi kasutasid tema maksukonsultatsioone, kirjutab New York Times. Paari kuuga on tema äris paremad ajad, kuid mitte seetõttu, et Kreeka majandus on paranenud, vaid pigem seetõttu, et see langeb veel sügavamale.

reeka valitsus on kasinusnõuete tõttu taas makse tõstmas, mistõttu on kahe kuuga lõpetanud tegevuse enam kui 21 000 füüsilisest isikust ettevõtjat ja väikeettevõtet. Sageli pöördutakse Tsamopoulose poole, et ta teeks neile lõpetamisaruanded. See aga ei tähenda, et nad lõpetaksid äri.

„Enamus nendest tegutsevad edasi,” ütles ta. „Kuid nüüd tegutsevad nad mustal turul. Nad ütlevad, et sedasi on võimalik ellu jääda.”

Varimajandus on taas kasvuteel. Hinnanguliselt moodustab Kreeka must turg 20-25 protsenti majanduse kogutoodangust. Inimesed on lõpetanud tulude deklareerimise, et vältida makse, mis on hinnanguliselt tõusnud 70 protsendini sissetulekust.

Läinud kuul kasvas Kreekas maksmata maksude summa 95 miljardi euroni. Kahe aasta eest oli number 76 miljardit eurot. Enamus nendest summades peetakse maksudeks, mida ei ole võimalik koguda.

Kreeka kreeditoride prioriteediks on varimajanduse likvideerimine. Kreeka loodab jõuda teisipäeval kreeditoridega päästmiskokkuleppele.