Kreeka peaminister Tsipras peaks esitama euroala tippkohtumisele uue plaani

 (29)
Kreeka peaminister Tsipras peaks esitama euroala tippkohtumisele uue plaani
Tsakalotos ja TsiprasFoto: ANDREAS SOLARO, AFP

Kreeka peaminister Alexis Tsipras peaks esitama eurotsooni erakorralisele tippkohtumisele tema riigi süveneva võlakriisi asjus uued ettepanekud.

Väidetavalt sisaldab plaan nõudmist, et Kreeka võlga kärbitaks 30 protsendi võrra, vahendab BBC News.

Eurotsooni rahandusministrid alustavad oma kohtumist Brüsselis teisipäeval enne euroala riigijuhtide tippkohtumist.

Tsipras võib BBC andmetel olla valmis nõustuma võlausaldajate paljude nõudmistega, kuid referendumi tulemustest julgustatuna tahab ta ka muudatusi ja märkimisväärset võlakoormuse leevendamist.

Igasugustel läbirääkimistel on kesksel kohal Kreeka uus rahandusminister Efklidis Tsakalotos, kes vahetas esmaspäeval välja sõnaka Yanis Varoufakise.

Tsakalotos on tunnistanud, et on kriisi pärast närviline ja mures, kuid on öelnud, et Kreeka väärib paremat kokkulepet.

Saksamaa hoiatas aga varem Kreeka võlgade igasuguste tingimusteta korstnasse kirjutamiste eest, väites, et see hävitab ühisraha.

Prantsusmaa president François Hollande ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ütlesid esmaspäeval, et uks läbirääkimisteks on endiselt avatud.

„Nüüd on Alexis Tsiprase valitsuse asi teha tõsiseid, usutavaid ettepanekuid, et seda tahet eurotsooni jääda võiks kujundada kestvaks programmiks,“ ütles Hollande.

Merkel lisas, et Tsipras peaks esitama täpsed ettepanekud keskmise pikkusega ajaperioodi programmi kohta, mis viiks Kreeka taas õitsengule ja kasvule.