See võib viia Kreeka lahkumisele NATOst, suureneva põgenike vooni ja ohustab Kreeka Venemaa vastaste sanktsioonide toetust.

„Kreeka vajub kaosesse, mis toob kaasa olulise strateegilise muutuse Euroopas ja seda ka USA jaoks,“ ütles NATO endine ülemjuhataja, nüüdseks erus USA admiral James Stavridis. „See on midagi enamat, kui raha ja finantsturgude kriis.“

Kui Kreeka lahkuks maksejõuetuse järel euroalalt, võib riik kättemaksuks lahkuda NATOst, blokeerida EL Venemaa sanktsioonid ja sundida USA laevastiku lahkuma Kreeta baasilt, ütles Stavridis, kes on Kreeka juurtega ameeriklane.

Kreeka valitsus ei pruugi olla võimeline kontrollima riigipiiri, lubades migrantide voo vabalt Euroopasse, ütles CSIS asepresident Heather Conley. Põhiselt teevad muret Liibüast ja Süüriast tulevad põgenikud, kes võivad osutuda terroristideks või radikaliseeruda.

Maksejõuetus võib viia Kreeka väljapoole majandusliitu.

„Kreeka hakkab mujalt raha otsima,“ ütles Atlandi Nõukogu direktor Andrea Montanino. „Ka Hiinast.“

„Hiina otsib välismaalt investeerimisvõimalusi,“ lisas ta. „Nad võivad mõelda, et Kreeka on hea tugipunkt, kus saab osaliselt kontrollida Euroopas toimuvat.“

Tõsine oht Kreekale teel kaosesse on Syriza partei ettearvamatu iseloom,“ ütles Bill Clintoni aegne USA suursaadik Kreekas Thomas Niles. „Me räägime inimestest, kellel puudub igasugune poliitiline kogemus.“

Kreeka valitsuskoalitsioon, kuhu kuuluvad ka kommunistid, võivad otsida majandusabi Venemaalt,“ ütles Brookings Institutioni teadlane Douglas Elliott. „Nende arvates on liiga palju võimu kontsentreerunud Brüsseli ja Saksamaale. Seetõttu ei ole raske mõista argumenti, miks ei peaks Kreeka otsima tuge Venemaalt.“

Kreeka peaminister Alexis Tsipras kuulutas esmaspäeval, et Euroopa liidritel ei ole julgust, et visata Kreeka euroalalt välja.