Kreeka võla põhiosa kustutamisest praegu ei räägita

 (3)
Kreeka võla põhiosa kustutamisest praegu ei räägita
Kreeka lipudFoto: Kostas Tsironis, AP

Eile Brüsselis euroala rahandusministrite kohtumisel tõdes eurorühm, et Kreeka on sammukese esimese ülevaatuse lõpetamisele lähemal ning on jõutud üksmeelele, milline võiks olla edasine majandusprogramm 2015. aastal seatud eesmärkide saavutamiseks.

„Enamus riike, seal hulgas ka Eesti, on välja öelnud, et võla põhiosa kustutamisest me Kreeka puhul ei räägi,“ ütles rahandusminister Sven Sester pressiteenistuse vahendusel.

Kohtumisel tehti kokkuvõte Kreeka abiprogrammi esimesest ülevaatusest. Suures plaanis on Kreeka ja IMF, Euroopa Keskpank ning Euroopa Komisjon jõudnud üksmeelele selles, milline võiks olla edasine majandusprogramm 2015. aastal seatud eesmärkide saavutamiseks.

Täpsustamist vajab aga mehhanism, mis aitaks programmi eesmärke täita ka juhul, kui pakutud sammud ei saavuta 3,5-protsendilist primaarülejääki aastaks 2018. Võla jätkusuutlikkuse osas arutati üldiseid raamistikku puudutavaid küsimusi ning ka seda, et eesmärk on optimeerida võlateeninduse iga-aastast jagunemist.

„Kreeka on täitnud oma ülevaatuse tingimused. 86 miljardist kolme aasta jooksul on 21,4 miljardit eelmisel aastal üle kantud ning praegu käib aktiivne töö selle nimel, et esimest ülevaatust kokku võtta,“ ütles Sester.

Kahe nädala pärast koguneb korraline eurorühm, et arutada teiste küsimuste hulgas edasi Kreeka tehtud poliitilisi samme ja võlateeninduse koormat.