Kuu ajaga on kuld kallinenud kõigest 0,25 protsenti, kuid vask on 16,4 protsenti kallim. Metallidest on veel uljama tõusu teinud metallisulam teras.

Nii terase kui vaseta on raske ette kujutada mistahes suurema infrastruktuuri rajamist.

Põhjuseks on Donald Trumpi USA infrastruktuuri arendamise plaan, millest on küll vähe detaile teada. Lisaks on hiinlased taas uljalt spekuleerimas terasega.

„Trump teeb börsidel ilma. Metallihinnad kappavad ja samuti ka ehitussektori aktsiad,“ kommenteeris vase hinnatõusu Nordea Eesti ökonomist Tõnu Palm. „Hiina majanduse stimuleerimine lükkas metallide hinnarallile aasta teisest poolest esimese käigu sisse ning Trumpi fiskaalstiimulite väljavaade lisab nüüd paaki nitrokütust.“

Ka terase hind on pööraselt tõusnud. Terase jaanuarikuu lepingu futuurihind on oktoobri hinnatasemelt 400 jüaani tonn tõusnud tänaseks 580 jüaanile ehk uskumatud 45%, ütles ta.

„Siin muidugi tegemist spekulatsioonidega börsidel, mis reaalsest majandusest tihti lahknevad,“ jätkas ta. „Tegelikult valitseb terase osas ületootmine, kuid see ei takista börsidel hinda dikteerida.“

„Eesti ekspordihinnad pöördusid juba langusest kergesse kasvu. Maailmaturu toormehindade tõusust lõikavad edaspidi kasvu ka meie ehitusmaterjalide tootjad,“ arvas Palm. „Kõrgema hinna puhul õnnestub marginaali paremini peita. Osade metalltoodete puhul mõeldavad ka kaugemad turud nagu USA. Puitmajasid läinud ka Jaapanisse.“

„Pigem seisneb efekt selles, et kõrgemate toormehindadega koos õnnestub veidi kõrgemat hinda küsida ka kohalikel turgudel,“ lausus Palm. „Marginaal on kopsakam.“