Kust järgmine finantskriis algab? Need on maailmamajanduse nõrgad kohad

 (26)
Haavatavused on nõrkused, mis võivad võimenduda ning laieneda ootamatuteks majandusšokkideks ning suurendada riske ka finantssüsteemis.
Haavatavused on nõrkused, mis võivad võimenduda ning laieneda ootamatuteks majandusšokkideks ning suurendada riske ka finantssüsteemis.Foto: Scanpix/ Lee Jin-man, AP

Kust järgmine finantskriis alguse saab? Lühike vastus on: me ei tea. Me saame siiski tähelepanu pöörata süsteemi nõrkadele kohtadele, haavatavustele, mis juhul kui nendega ei tegeleta, võivad areneda probleemideks, kirjutab Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) blogi.

Mida IMF haavatavuste all silmas peab? Need on nõrkused, mis võivad võimenduda ning laieneda ootamatuteks majandusšokkideks ning suurendada riske ka finantssüsteemis. Kujutage ette maavärina mõju liivale ehitatud majale, vastandina kindlale aluspõhjale. Finantsmaailmas võivad aluspõhja praod tekkida kõrgest võlakoormast.

IMFi hinnangul on euroala valitsuste kõrge võlakoormus jätkuvalt üks globaalse finantssüsteemi kõige tõsisemaid nõrku kohti.

Arenendu maailma majapidamiste laenud on väljaspool euroala kõrged. Hiinas on haavatavus suur mitmetes sektorites, nende seas ka mitte pankadega seotud finantsistitutsioonid.

Üks nõrku kohti on ka USA ettevõtete võlatase ning riskid, mida investorid nende väärtpaberitega võtavad. Kõrge võlakoormaga ning kehvade krediidireitingutega ettevõtetele laenamine võtab hoogu ning võib olla üha laienev süsteemi pragu.