Läti majandus võtab hoogu maha


Odavate laenude kokkukuivamine ning kinnisvaraturu jahtumine aeglustab Läti majanduskasvu, mis on olnud ELi riikide kiireim, ütles agentuurile Bloomberg Läti peaminister Aigars Kalvitis, vahendab aripaev.ee.

"Näeme, et kinnisvaraturg on rahunemas, nädalas tehakse järjest vähem tehinguid," ütles Kalvitis. "Mõne kuu pärast ootame tulemusi ka inflatsiooni osas," jätkas ta.

Maikuus kasvasid laenud kinnisvara soetamiseks aasta arvestuses 77% võrreldes 89%-ga tänavu jaanuaris, ütles Läti keskpanga juht Ilmars Rimsevics. Korterite hinnad Riias on esimest korda 2005. aaasta märtsist odavnema hakanud.
Kalvitise sõnul suudab valitsus tänu kiirele majanduskasvule ilmselt aasta lõpuks ka riigieelarve tasakaalu ja ülejääki saada.

Esimeses kvartalis kasvas Läti majandus 11,2% tempos võrreldes eurotsooni riikide keskmiselt 3%-lise kasvuga. Inflatsioon on viimased kolm aastat olnud üle 6% ning kerkis tänavu juunis juba 8,8%-le. Läti jooksevkonto defitsiit alanes esimeses kvartalis läinud aasta viimase kvartali 26,3 protsendilt 25,7 protsendile.