Läti peaminister: mõttetu aktsiisisõja vältimiseks peaks Balti riikides olema sama alkoholiaktsiis

 (192)
Jaanieelne piirikaubandus
Jaanieelne piirikaubandusFoto: Ago Tammik

Kõigis kolmes Balti riigis peaks alkoholi aktsiisimaksud olema samal tasemel, vältimaks ebavajalikke vastastikuseid sõdu, kinnitas Läti peaminister Arturs Krišjānis Kariņš LNT saates „900 sekundit“.

Karinš usub, et kuigi selles osas on Eestiga erimeelsusi, siis aja jooksul oleks võimalik alkoholiaktsiis võrdsele tasemele viia, vahendab Läti Delfi.

Karinš tunnistas, et Eesti otsus alkoholiaktsiisi 25% võrra langetada, oli nende jaoks ootamatu ning Läti pidi sellele sammule reageerima. „Kui me midagi ei tee, siis lõigatakse ära äri, mis toob meie riigieelarvesse aastas 100 miljonit eurot,“ lausus Karinš.

Läti parlament langetab aktsiisitasemele jaanuari tasemele. See vähendab küll Läti eelarvetulusid, kuid seda vähem kui siis, kui Läti ei oleks Eesti sammule reageerinud.

Läti peaministri sõnul tuleb neil eestlastega läbirääkimiste laua taha istuda.

Eile kirjutas Läti meedia, et põllumajandusminister Kaspars Gerhards ja seimi liige Armands Krauze esitasid parlamendile eraldi ettepaneku langetada lisaks kangele alkoholile ka õlleaktsiisi. Nende ettepanek oli langetada õlleaktsiis 14,9 eurolt 100 liitri kohta 12,5 eurole.